Pokud již nechcete do nákupu rostlin investovat další peníze, ale přece by se do zahrady ještě nějaká dřevina hodila, můžete si ji rozmnožit i sami. Srpen je totiž vhodným obdobím k odebírání a zakořeňování řízků. Musíte však počítat s tím, že dokud naroste, uplyne ještě hodně času.
Jako první si musíte vybrat vhodnou mateřskou rostlinu. Při vegetativním rozmnožování nové rostlinky budou zcela totožné se svým rodičům. Pozor, při tomto způsobu rozmnožování se přenášejí i nemoci, proto dbejte na to, aby rostlina, z níž odřezky odebíráte, byla úplně zdravá. Nezanedbejte ani čistotu nářadí. Nůž nebo nůžky by měly být čisté a ostré, při citlivých druzích je nutná i dezinfekce.
Na co pamatovat?
Přestože donedávna byly na trhu pouze stimulátory zakořenění na bázi rostlinných hormonů, dnes jsou už i jiné možnosti. Pulty prodejen zaplavily ekologičtější varianty, které fungují na principu přirozené symbiózy hub a rostlin. Kromě rychlejšího zakořenění se postarají io lepší příjem vody a živin, zvýší odolnost rostlin proti chorobám a škůdcům a zlepší jejich celkovou kondici. Nezapomeňte ani na správnou volbu substrátu, měl by být vzdušný a s jemnou strukturou. Prodávané produkty určené k rozmnožování jsou z rašeliny a křemičitého písku a mají nižší obsah živin a stopových prvků.
Abyste měli lepší přehled, označte si odřezky a také si poznamenejte datum rozmnožování. Během zakořenění by výhonky měly být umístěny ve stínu nebo polostínu a potřebují i dostatečnou vlhkost vzduchu. Pokud nemáte skleník nebo fóliovník, na zvýšení vzdušné vlhkosti můžete použít skleněný zvon nebo větší skleněnou nádobu obrácenou dnem vzhůru. Výborný pomocník je i miniparenisko, ale úplně postačí i jednoduché překrytí fólií. Druhy s velkými listy, jako jsou například bobkovišeň nebo magnólie, mají velkou vypařovací plochu, a proto vypařují více vody. Zabránit jim v tom můžete tak, že jednoduše zkrátíte jejich listy o polovinu až dvě třetiny.
Kolik času budete potřebovat?
Většinou to závisí na druhu dřeviny, ale už po třech až čtyřech týdnech můžete rostliny odkrýt. Nadále však udržujte substrát vlhký a odřezky můžete čas od času rosit. Následující jaře nové rostlinky přesaďte do samostatných květináčů.
Co můžete rozmnožovat v srpnu?
listnaté dřeviny
hlohyně
kalina
mahónie
pachysandra
pieris
rododendron
svída
tamaryšek
vajgela
barvínek
jehličnaté dřeviny
jalovec
cypřišek
jinan dvoulaločný
tis obyčejný
zerav západní
zerav obrovský
Co budete potřebovat?
- Ostrý nůž nebo zahradní nůžky – tupé nářadí rozdrtí pletiva a zvyšuje se tak tlak houbových chorob, rostliny horší zakořeňují.
- Substrát na zakořenění – obsahuje menší množství živin, nahradit jej můžete i vlhkým pískem, hlinitý substrát může vytvářet kůru a zhoršit příjem a výpar vody.
- Stimulátor zakořenění – obsahuje rostlinné hormony, které podporují tvorbu kořenů.
- Miniparenisko – vysoká vzdušná vlhkost je nutná zejména v počátečních fázích zakořenění, nahradit jej můžete i větší skleněnou nádobou nebo obyčejnou fólií.