Barvy mají takovou sílu, že umí ovlivnit naše nálady, pocity. Světlé chladné tóny interiéru prospívají a vzbuzují dojem, jako by prostor uváděli do pohybu. Pokud jsou v kuchyni, vaření jde lépe od ruky.
Vezměte si takové Skandinávce, které světlé odstíny využívají k tomu, aby vnesli do svých domovů světlo, pocit vzdušnosti a prostor. Kombinují je se světlým dřevem, které zase zútulní a prohřeje. Na žebříčku popularity se již dlouho drží bílá barva, která je synonymum čistoty, co se v kuchyni považuje za výhodu. Hlavním představitelem studené části barevného spektra je zelená a modrá. Vnášejí do místnosti klid a uvolňující atmosféru při které se bude dobře stolovat.
Dietní modrá
Modrá má mnoho odstínů s různými psychickými účinky. Při zařizování kuchyně se držte raději světlých a jasných tónů, které navozují příjemný letní pocit. Příliš tmavé a syté odstíny se hodí spíše jako doplňkové, jinak mohou působit velmi vážně až pesimisticky. Tlumené s nádechem šedé zase vytvoří mdlý interiér, ve kterém vám nebude chutnat. Výborně se ale hodí na stěny, textiliích či drobných doplňcích. Světlá modrá rozjasní hnědou kuchyni a dodává jí světlo, vzdušnost a vnímáme ji jako prostornější. Přestože modrá je optimistická barva, omezuje chuť k jídlu. Podobné účinky, ale v menší míře, mají i odstíny světlé zelené. Zelená působí přátelsky, uklidňujícím dojmem a vyvolává pocit vyrovnanosti a jistoty. Je nekonfliktní barva a dobře se snáší s jarní paletou barev a se všemi přírodními odstíny a materiály s nimiž vytváří harmonii.
Záleží i na orientaci
Chladnější tónu budou slušet více kuchyni orientované na východní nebo jižní stranu, kam svítí slunce větší část dne. V přímém slunečním světle se zesiluje působení teplých barev a modrá a zelená v něm zase ztrácejí na intenzitě. Na druhé straně působí příjemně měkce.