Zavařte si úrodu

S návratem k pěstování vlastního ovoce a zeleniny na zahrádce se zavařování těší větší oblibě mezi lidmi. Stačí si pořídit tlakový zavařovací hrnec, několik desítek sklenic, samozřejmě suroviny a zavařování může začít.

Věděli jste, že za nápad zavařování potravin vděčíme francouzskému kuchaři jménem Nicollas Aperto? Ten přibližně před dvěma staletími ve své kuchyni začal konzervovat potraviny na delší dobu právě pomocí sterilizace. Nápad s potravinou v plechové konzervě měl původně usnadnit život vojákům. Však jsou to často války, které napomáhají technologickému rozvoji. Postupem času plech nahradilo sklo a dnes už je zavařování běžnou domácí činností.

JAK A V ČEM ZAVAŘOVAT

Opakování je matka moudrosti, a tak nebude na škodu si připomenout proces zavařování. Sklenice zavíčkujeme a následně sterilujeme při teplotě okolo 85 ° C. Sterilizace může probíhat buď v horké vodě nebo v páře. Právě díky zakonzervování je použita surovina chráněna před mikroorganismy a následným zkažením se vlivem bakterií.

Vysoká teplota způsobí vytlačení nadbytečného vzduchu z poháru. Z fyziky víme, že vzduch po vychladnutí zmenší svůj objem. Tím ve sklenici po vychladnutí vzniká podtlak, který vcucne víčko a přitlačí ho na kraj poháru. Ve výsledku je tak potravina konzervovaná – uchována ve vzduchotěsném prostředí.

Většina lidí si pod pojmem zavařování představí typický válcový zavařovací hrnec, ale není to zdaleka jediná nádoba, v níž je možné zavařovat. Zeleninu a ovoce pravděpodobně zavaříte ve vodní lázni v zavařovacím hrnci. Ten je dále opatřen pokličkou a především teploměrem pro kontrolu teploty uvnitř něj. Avšak zavařovat můžete iv tlakovém hrnci nebo v různých troubách: elektrické, plynové, horkovzdušné či dokonce i v mikrovlnné troubě.

ZAVAŘUJEME V TLAKOVÉM HRNCI

Protože se jedná o jeden z nejčastějších způsobů jak zpracovat úrodu ze zahrádek, tak se na něj podíváme o něco blíže. Na začátek vám dáme jedno varování. Hlídejte si čas. Zejména ovoce jde velmi snadno rozvařit, když přesáhnete dobu sterilizace.

Celý postup zavařování v bodech:

  • vložte druhé dno do hrnce (obvykle malý rošt nebo mřížku)
  • nalijte vodu do výšky okolo 2 až 3 cm
  • umístěte nachystané sklenice s potravinou do hrnce a utěsněte poklicí – tlakový ventil ale musí zůstat odkrytý
  • zlehka zahřívejte hrnec na mírném plameni – cca 5 až 10 minut
  • až z ventilu začne unikat sloupec páry, dejte na něj uzávěr
  • nechte sklenice s pokrmem vařit asi 5 minut
  • stáhněte plamen a hrnec odstavte – počkejte alespoň 10 minut, než se stěny hrnce zchladí
  • odstraňte uzávěr z ventilu a můžete otevřít hrnec

Po vytažení sklenic byste měli zkontrolovat jednotlivé víčka, či dobře přiléhají. Když tak jejich ručně dotáhněte. Doporučuje se nechat čerstvě sterilizované sklenice přes noc vychladnout. Umístit byste je měli na suché místo s teplým povrchem, například na kuchyňskou linku.

KAM S KOMPOTY?

Sklizeň byla velká a vám se ji podařilo celou zpracovat, ale nejste všechny ty kompoty, čalamády a marmelády schopni zkonzumovat ihned. Pak byste měli své pokrmy uskladnit na nějaké místo, kam nesvítí přímé sluneční světlo. Nemusí se jednat o chladné prostory v chladničce. Bohatě si vystačíte s poličkami v garáži, spíži nebo ve sklepě.