Zařizování kuchyně není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Na co dbát a čemu se vyhnout? Máme pro váą několik dobrých rad a tipů, kterých byste se při zařizování kuchyně měli držet.
Kolik času v kuchyni trávíte
V první řadě popřemýšlejte, kolik času budete v kuchyni trávit. Pokud jste šéfkuchařem bez čepice a vaření je vaše velké hobby, vsaďte na dostatek prostoru – velkou pracovní desku, ledničku, mnoho úložných ploch a dobré osvětlení. Pokud se v kuchyni dlouho neohrejete a dáte si v ní akorát tak rychlé snídani či víkendovou kávu, postačí vám úsporná řešení pracovních ploch.
Bude kuchyň zároveň i jídelnou?
Nebo budete mít na stolování vyhrazenou zvláštní místnost? Chcete-li mít vše pěkně pohromadě, myslete na prostor pro jídelní stůl a židle. Můžete ho naplánovat i do menší kuchyně, dnes existuje mnoho tipů na sklápěcí stoly či pulty a ostrůvky, které jsou součástí linky. Pokud máte v bytě jídelna a kuchyně slouží pouze k vaření, zvažte alespoň nad menším pultem s barovými sedačkami. Během vaření si občas popovídat s partnerem, který zatím může u pultu popíjet kávu.
Stylová, moderní nebo klasická?
Zejména nadčasová! Přestože se vám možná aktuální líbí vyhrazen druh stylu, v kuchyni s ním opatrně. Nepodlehněte módním trendům – vzpomeňte si na styl, který se vám líbil před pár lety. Přiznáváte ho stále? Kuchyň je investice na roky, volte raději střídmé barvy, povrchy a materiály v světlých a přírodních tónech. Váš styl se může odrazit v doplňcích, ale také třeba v úchytkách či menších součástkách, které se dají časem vyměnit za jiné a nevyžadují vysoké investice.
Nezapomeňte na technické detaily
Bude mít vaše kuchyň spodní nebo i horní skříňky? Kde jsou umístěny dveře, okna, odtok vody, elektřina či ventilace? Uspořádejte si prostor ještě před tím, než začnete plánovat rozmístění jednotlivých dílců. Nejlepší vám poslouží papír a tužka. Přeměřte si prostor a rozkreslit si plochu.
Dobré je také, aby byly již připraveny přípojky vody a elektřiny, případně plynu, ať se nemusí dělat dodatečné zásahy v namontované lince. Připravte rovněž dřezový sifon s přípojkou na odtokovou hadici myčky či pračky. Umístěte to do některé ze skříněk, kde nebudou překážet. Promyslete i přívod energie. Rozličné spotřebiče vyžadují různé proudové zatížení, například indukční desky na vaření potřebují vyšší přívod, a tedy i samostatný jistič.
Volba materiálů
Dbejte na výběr materiálů nejen z estetického hlediska, ale i podle účelu. Volte snadno omyvatelné povrchy na podlaze i na pracovní desce, nenechte se oklamat materiály, které sice vypadají hezky, ale nejsou praktické na údržbu. Stěna za pracovní linkou nemusí být vyložena obkladačkami, zvolte si řekněme sklo s motivem, které se dá snadno otřít během vaření.
Ergonomie v kuchyni
Neměli bychom zapomínat ani na rozvržení všech pracovních ploch. Každá činnost v kuchyni potřebuje svou vlastní plochu a místo. Abychom se v kuchyni cítili dobře, je dobré rozdělit si jednotlivé plochy do trojúhelníku. Tři klíčové zóny by měly být blízko sebe, aby nás nic neomezovalo. Jsou to zóny, kde máme chladničku, dřez a sporák. Hlavní zóny jsou vzájemně propojeny se zónou skladování a odkládání.
Správná kuchyň má pět zón:
Zásoby
Zde jsou uskladněné potraviny jako chléb, pochutiny pro přípravu snídaně, chlazené potraviny v chladničce atd.
Ukládání
V této zóně je uložen nádobí, příbory, dózy s potravinami, univerzální kráječe atd.
Mytí
Zde máme přístup k vodě a dřez na mytí, jakož i myčku nádobí.
Příprava
Hlavní roli této zóny sehrává pracovní plocha, kde se dají uložit předměty jako pracovní příbory, příbory, misky, kořenky atd.
Vaření / pečení
V této zóně je uskladněno příslušenství na vaření, hrnce, pánve a pomůcky na pečení.
Dispoziční uspořádání v kuchyni
Rohová dispozice kuchyně „L“
Umožňuje praktické uspořádání jedné nebo dvou kuchyňských linek. Poskytuje prostor i na umístění kuchyňského stolu. Půdorys „L“ je velmi oblíbený a vhodný do středně velkých domácností. Toto řešení je také ideální pro úzké a dlouhé prostory. Snadno se propojí s obývacím pokojem nebo s ostrůvkem. Inspirací může být kuchyňský program Vito Sylvie od Kikyou, který nadchne všechny příznivce venkovského stylu.
Kuchyně ve tvaru „U“
Půdorys vhodný především do většího bytu vícečetné rodiny, kde poskytne dostatek pracovního místa na přípravu jídel. Tento oboustranný tvar kuchyně je sen každého, kdo rád vaří. Umožňuje perfektní propojení všech pracovních zón. Poskytuje také mnoho úložného prostoru. Velmi pěkným i praktickým řešením je umístění barového pultu nebo další pracovní plochy do středu. S kuchyňským programem Vito Fernanda (rovněž od Kikyou) můžete účelně a zároveň designově skloubit varnou zónu s barovým pultem.
Jednořadá kuchyně ve tvaru „I“
Praktické řešení do garsoniér a menších bytů, kde se velmi nevaří. Není to však pravidlem, tento tvar lze využít i do větších místností. Kuchyň v jedné linii působí moderně a elegantně. Inspiraci vám při kreovania svého domova dá například kuchyň Vito Lena. Výraznější barvy opticky oddělují kuchyňský kout.
Kuchyň s ostrůvkem
Ostrůvek poskytuje další místo na vaření nebo poslouží jako pracovní plocha. Měl by dodržovat komfortní odstup od kuchyňské linky, aby nepřekážel. Moderní řešení ostrůvku vypadá pěkně, pokud jej spojíme s barovým sezením. S kuchyňským programem Vito Tosca v kuchyni doslova zazáříte.
Dobré rady na závěr
- Správné osvětlení v kuchyni je velmi důležité. Základem je centrální světlo, ale jedno pro celou kuchyň většinou nestačí. K jednotlivým zónám nám poslouží bodové LED pásy, které nejenže prosvětlí prostor, ale také šetří energii. Nemoderním podlinkové neonky už odzvonilo.
- Pracovní deska by měla být široká nejméně 70 centimetrů.
- Aby měla chladnička nižší spotřebu energie a vydržela co nejdéle, umístěte ji do chladnější části kuchyně, dále od radiátoru, okna a sporáku.
- Na výběru podlahy by vám rovněž mělo záležet. Dbejte zejména na ošetřování a odolnost. Nemusíte volit klasickou dlažbu, stylové a odolné jsou dnes i různé druhy vinylových podlah.
- Mezi varnou deskou a dřezem plánujte plochu alespoň 80 cm, na každé straně sporáku by měl být prostor široký nejméně 40 cm.
- Prostor mezi protilehlými skříňkami linky by měl mít alespoň 120 cm