Základní výhodou sádrokartonu je, že umožňuje zhotovit příčky, podhledy i podlahy bez mokrých procesů. Pomocí sádrokartonu se však dá nejen změnit dispozice nebo vyrovnat stěny, ale můžete si bydlení i odhlučnit, a předejít tak problémům s hlasitými sousedy či neposedným potomstvem.
Sádrokartonové desky jsou základním materiálem suché výstavby.Vyrábějí se ze sádry, která se vlévá do formy a obaluje kartonem, což zajišťuje jejich pevnost.Důležité je vybrat si na konkrétní účel správnou sádrokartonovou desku. Speciální desky splní vyšší nároky na akustickou izolaci, pevnost, odolnost proti vlhkosti atd.
Odhlučnění
Důvody na rekonstrukci bývají zejména estetické a praktické (např. Změna dispozice), často se však při ní zapomíná na možnost odhlučnit stěny, strop či podlahu. Na odhlučnění stěn jsou vhodné akustické předstěny. Před existující stěnou se vytvoří nosná konstrukce, podobná té, která se provádí při sádrokartonových příčkách. Po případné instalaci elektrických a ostatních rozvodů se mezi profily vloží tepelně zvuková minerální izolace a konstrukce se opláští akustickými sádrokartonovými deskami (jednou nebo dvěma vrstvami). Na stropě se dá podobně vytvořit akustický podhled, který zároveň umožňuje zabudovat osvětlení či zamaskovat nedostatky.
Hluk přenášený přes podlahu lze efektivně snížit pomocí tzv. suché podlahy. Její výhody jsou stejné jako u všech prvcích suché výstavby – nízká hmotnost a rychlá montáž bez vnášení vlhkosti do stávajících konstrukcí. První vrstvu tvoří izolace, která udržuje teplo a zároveň izoluje od hluku. Prostřední, roznášecí vrstva, může být z různých materiálů od dřevotřísky až po sádrokarton. Jako vrchní, nášlapná vrstva, se používají různé podlahoviny – dlažba, parkety či koberec.
Pevnost
Myslíte si, že na sádrokartonové stěny je složité zavěsit poličku či televizor? Potom máte staré informace. Sádrokartonová deska nové generace s názvem Habitat totiž unese na jeden kotevní bod až 25 kg, a skříňky či poličky se tedy dají umístit kamkoliv. Díky vysoké pevnosti desek se do nich mohou předměty kotvit běžnými vruty. Habitat si zároveň zachovává i ostatní přednosti sádrokartonu – rychlou a suchou montáž a nízkou hmotnost výsledné konstrukce, která je ve srovnání s zděnými příčkami tři- až pětkrát nižší. Dalším benefitem stěn z těchto desek je zvuková izolace – jejich vzduchová neprůzvučnost je o 9 dB lepší než u pórobetonové příčce s dvojnásobnou tloušťkou.
Montáž
Sádrokartonový podhled či předstěnu lze osadit i bez klasické kovové podpůrné konstrukce, a to pomocí Michna SYSTEM-u, který tvoří nastavitelné talířové kotvy. Na podkladě se nejprve vytvoří rastr z distančních talířových kotev, obvykle s roztečí 600 x 600 mm. Kotvy lze namontovat do zdiva, betonu, pórobetonu i dřevěných konstrukcí. Po nastavení výšky plastových talířů se do nich upevní sádrokartonové desky pomocí vrutů. Na rozdíl od klasického postupu, který vyžaduje zkušenosti, je instalace pomocí Michna SYSTEM-u nenáročná a vhodná i pro kutily. Pozitivem systému je i nulový odpad, protože nic netřeba upravovat ani zkracovat.
Dokonalé finále
Pokud chcete dovést svou rekonstrukci do dokonalého finále, neměli byste zanedbat přípravu sádrokartonových stěn před jejich natřením nebo tapetováním. Určitě se vám při tom osvědčí produkt Metylan Crack Filler, který je ideální na vyplňování puklin, děr či mezer nejen při sádrokartonu, ale i při jiných stavebních panelech. Hodí se na vyhlazení stěn a stropů, zahlazení stop po kotvení tzv. hmoždinek a na modelování. Metylan Crack Filler je mimořádně pružný a výborně reaguje na zalomení v přechodech, například mezi cihlovým zdivem a sádrokartonem. Po nanesení se netáhne a nesmršťuje, po vyschnutí má hladký povrch a snadno ho zatřít disperzními barvami a laky.