Využijte popel pro výživu rostlin

Venku je zasněžená mrazivá země a doma příjemné teplo z rodinného krbu. Víte, jaké dřevo je vhodné k dosažení voňavého tepla? A na co všechno se dá využít popel? Přinášíme pár rad.

Zdroj živin pro rostliny

Popel ze dřeva je zásaditý a obsahuje malé množství vápníku a draslíku, které potřebují kvetoucí rostliny. Pokud máte spíše kyselou půdu, na jaře rozsypte popel kolem rostlin, které vyžadují zásadité prostředí. Patří mezi ně například plamínek, hortenzie, šeřík a růže. Rododendrony, borůvky a azalky, které rostou na kyselých půdách, naopak, popel nesnášejí. Na hnojení není vhodný popel z různých lisovaných briket. Snadno se totiž zapalují a zpravidla obsahují látky, které mohou rostlinám uškodit. Popel opatrně přidávejte i do kompostu, protože může narušit jeho hnojící účinky.

Repelent proti škůdcům

Kolem zahrady či do záhonů udělejte proti housenkám a slimákům hranici z popela. Popel se na ně nalepí a vysuší jejich. Mírně můžete posypat i rostliny – vůně popela odpudí hmyz. Při práci kromě rukavic noste i ochranné brýle.

 Tip: Jakým dřevem topit

Chcete-li rozložit pořádný oheň, který vydrží co nejdéle, není nad dobře vysušené javorové dřevo.

Surové a mokré dřevo špatně hoří a v komíně se potom usazují nánosy kreosotu (hlavní příčina požárů v komíně). Kreosot vzniká i při spalování borovicového dřeva. Nikdy nepoužívejte lisované dřevo, neboť obsahuje chemikálie, které mohou být při spalování velmi nebezpečné.

S čištěním krbu to nepřehánějte. Nechte pod kozlíkem 2 – 5 cm silnou vrstvu popela. Popel totiž odráží žár zpět na hořící dřevo a současně na podlahu nebudou padat žhavé uhlíky. Dbejte však na to, aby popel neucpal prostor pod roštem, protože oheň potřebuje přístup vzduchu.