Stres, panika, chaos, strach ze tmy – tyto pocity spustí vypadnutí elektřiny v bytě. Poradíme vám, jak co nejjednodušší vyřešit tuto situaci.
Zjistěte, jak velký je problém
Samozřejmě, jako první je důležité zjistit, zda jde o výpadek proudu pouze ve vašem bytě, nebo v celém paneláku. Je ale pravděpodobné, že když jste vyhodili elektřinu vy, tím že jste něco zasunuli do zásuvky nebo u vás doma praskla žárovka, půjde o problém pouze vašeho bytu.
Nejjednodušší řešení jak zjistit, zda elektřina nefunguje v celém paneláku, je vyjít na chodbu a vyzkoušet, zda svítí světlo, nebo zda funguje výtah. Pokud zjistíte, že bez proudu nejste jen vy, pak už nemůžete udělat nic, jen zapálit svíčky a přivolat elektrikáře. V případě, že na chodbě všechno funguje, dokážete to snadno vyřešit.
Kde všude nefunguje elektřina?
Když jste již zjistili, že sousedé elektřinu mají, vraťte se zpět do vašeho bytu, je třeba dále pátrat, kde je problém. V případě, že vypadla elektrika pouze v některých místnostech, nebo pokud zhaslo světlo, ale jiné spotřebiče (televize, mikrovlnka i chladnička) vám jdou, pravděpodobně vám pouze vypadl jistič. Pokuste se vypnout všechny spotřebiče a světla, které byly před výpadkem zapnuté.
V bytové rozvodnici, která je nejčastěji umístěna u vchodových dveří, najdete vypadlý jistič. Zjistíte to tak, že tento jistič má páčku směrem dolů, někdy stačí zvednout páčku nahoru, u jiných jističů ale musíte tuto páčku dát nejprve dolů, pak zpátky nahoru.
Pokud lze jistič zapnout a elektřina ve vašem bytě se zapne, pak je vše v pořádku. Pokud se však jistič po zapnutí znovu vypne, pak je nutné zavolat elektrikáře, který odborně zkontroluje stav elektřiny ve vašem bytě.
Když najednou vypnuli světla i ostatní spotřebiče, problém je větší, protože to znemená, že elektřina vypadla v celém bytě. Musíte tedy zkontrolovat hlavní jistič. I v takovém případě vypněte všechny spotřebiče a jděte k hlavnímu jističi. Ten se nenachází v bytové rozvodnici, ale tam, kde máte elektroměr, v panelácích je to nejčastěji venku na chodbě.
Jak a proč se to stalo?
Nejčastější příčinou proč mohla taková situace nastat, je přetížení elektrických okruhů. Například tím, že jsou najednou puštěné několik spotřebiče, jako je pračka, vysavač, myčka nádobí, televizor nebo fén.
I když jsou tyto spotřebiče na více okruzích, všechny se odběrem setkají na hlavním jističi a ten přetížením vypne. Druhou, také velmi běžnou, příčinou bývá porucha některého spotřebiče nebo svítidla.