Vyhněte se chorobám a škůdcům na bramborách

Ani bramborám se nevyhýbají virové či houbové choroby, ani škůdci. Které jsou to a jak si na ně dát pozor? Vyhrajte s nimi boj správnou péčí.

Nemoci a škůdci na bramborách

Viry na brambory přenáší savý hmyz nebo je mechanickým způsobem přenesete při jejich ošetřování. Způsobují hlavně snížení úrody, změnu velikosti hlíz, ale i poškození vzhledu.

– Virem se dá vyhnout nákupem zdravého rozmnožovacího materiálu a ničením přenašečů . Pomáhá i vysazování naklíčených brambor, protože starší rostliny jsou odolnější.

– Z houbových onemocnění je nejznámější fytoftóra bramborová , která škodí během pěstování a později na uskladněných hlízách. Prvotní příznaky se objevují na listech v podobě vodnatých skvrn . Na skladovaných bramborách ji spatříte po příčném překrojení na okraji řezu v podobě kroužku . Efektivní ochrana je včasné použití fungicidů .

– Dále se můžete během studeného a vlhkého léta na konci vegetace a v době sklizně setkat s  fómovou hnilobou . Poškozuje stonky i hlízy.

– K nejznámějším škůdcům patří mandelinka bramborová . Škodí žírem listů a může způsobit až kalamitám. Pokud ji zaznamenáte v zahradě a ne ve velkém počtu, začněte s jejím mechanickým odstraňováním. Chemické prostředky samozřejmě můžete použít také.