Vertikutátory zřejmě nepatří v případě většiny lidí k samozřejmé výbavě jejich domácí dílny. Tato zahradní technika není příliš považována za samozřejmost při péči o trávník a to je chyba.
Podobně jako například při hnojení, i vertikutace je považována za zbytečnost. Pokud vám nezáleží na tom, že vám o pár let trávník přeroste plevel, můžete si to myslet i nadále. Pokud ale chcete mít jako tak kvalitní trávu, vertikutátor určitě potřebujete.
Proč je důležitá vertikutace trávníku
Vertikutace je proces, během kterého přichází k prořezávání půdy, čili k frézování trávníku. Za tímto účelem jsou vertikutátory vybaveny speciálním vertikutačním válcem, který se zaryje do země a prořezává trávník a vrchní vrstvu zeminy.
Velmi podobně funguje také provzdušňování, ale nejde o zcela totožný proces , ačkoli si to mnoho lidí mýlí. Provzdušňování se provádí provzdušňovacím válcem, který vyhrabává travní plsť a pročesává plevele či mech z trávníků. Naštěstí většina vertikutátorů má ve své výbavě oba válce , takže toto je jedno z důležitých kritérií, jak vybrat vertikutátor.
A proč je samotná vertikutace důležitá? Jednoduše proto, abyste trávník „větraly“ a odstranili z něj plsť, mechy a podobně . Vertikutovat trávník třeba ideálně dvakrát za rok a pokud možno tak, abyste nezanechali hluboké brázdy a nepoškodili kořínky.
Jak vybrat vertikutátor podle pohonu: ruční, elektrický nebo benzínový?
Ruční vertikutátory jsou tou nejméně pohodlnou možností, takže přejděme rovnou k těm, které udělají práci takříkajíc za vás . Elektrické vertikutátory mají výhodu v tom, že jsou tišší, bezúdržbové a mají nízkou hmotnost, zpravidla do 15kg. Jejich výkon plně postačuje pro trávníky kolem domu v běžné velikosti .
Benzínové vertikutátory jsou již výkonnější a hodí se zejména tehdy, pokud máte trávník větší než 1000 m2. Výhodou je, že nejste omezen napojením na elektřinu, ale musíte počítat s větší hlučností, vyšší hmotností a s náročnější údržbou . V tomto je to podobné srovnání, jako například v případě sekaček na trávu.
Bez ohledu na to, který typ pohonu si vyberete, všímejte si zejména tyto vlastnosti ::
- zda disponuje provzdušňovač pohonem, což se hodí zejména v případě větších ploch a tehdy, pokud nemáte trávník na rovině, ale ve svahu
- jak se nastavuje hloubka záběru, přičemž nastavení přes výměnu kol je méně praktické a typické pro levnější modely, lépe je to centrálně pomocí páčky
- jako plynulá je regulace hloubky řezu, jelikož v případě většiny trávníků záleží doslova na každém centimetry a příliš hluboká brázda by trávníku uškodila; ideální je, pokud se dají nastavit alespoň 4 výšky
- zda jsou nože na vertikutátory vyměnitelné i jednotlivě nebo ne; pokud nemá provzdušňovač vyměnitelné nože, musí se měnit celý válec a to je nákladnější
- jak velký je objem sběrného koše, zlatým středem je objem okolo 45 litrů ; příliš malý koš znamená častější vysypávání jeho objemu, příliš velký zas vyšší hmotnost.
Šířka a hloubka jako nejdůležitější parametry
Pro úspěšné provzdušňování trávníku si třeba zvlášť všímat dvě funkce a to šířku a hloubku . V případě šířky mluvíme o šířce válce, kde čím více nožů se na válci nachází, tím se jedním přejetím obslouží větší plocha, což je důležitý faktor, jak vybrat vertikutátor. Minimem je šířka 32 cm, ale my spíše doporučujeme více , optimálně alespoň 38 cm .
Druhým důležitým faktorem je hloubka vertikutace a provzdušňování. Co nejpřesnější nastavení hloubky je jedna věc, druhá je, aby stroj nabízel dostatečnou hloubku . Při pravidelném provzdušňování vám stačí zabořit nože méně, záleží to samozřejmě i na typu půdy.
V souvislosti se šířkou a hloubkou třeba dodat, že záběru by měl odpovídat i motor a jeho výkon. Pro menší zahrady stačí i slabší a levnější motory, ale pokud máte zahradu větší například jako 12 arů , určitě byste měli dívat ty nejvýkonnější modely na trhu blížící se hranici 1700 W.
Jak vybrat vertikutátor? Spolehněte se na zkušenosti a recenze
Parametry, vlastnosti a funkce jsou velmi dobré pro orientační srovnání, jak vybrat vertikutátor , ale zaměřit se třeba i na použití v praxi. Velmi dobře to ilustrují různé testy, kde někdy i známé modely lepších značek mohou pohořet. Zaměřte se proto na uživatelské recenze , kde jsou přímo zkušenosti s používáním provzdušňovače v praxi.
Všímejte si zejména:
- pohodlnost manipulace
- efektivita při hlubším záběru
- hlučnost provozu
- objem sběrného koše, někdy i 35 litrů může stačit
- zda je v rámci příslušenství ke spotřebiči i například provzdušňovací válec nebo ne
- jak náročná je provoz během celé sezóny
- zda je pojezd dostatečně výkonný a plynulý i na větším svahu
- jak snadno se vyměňují nože
Ověřte si také příslušenství a náhradní díly
Dříve, než se rozhodnete pro konkrétní model vertikutátoru, věnujte pozornost i doplňkovému sortimentu. Jde o různé příslušenství, například sběrací koš, ale například io náhradní díly, které bude třeba měnit kvůli opotřebení.
Nejčastěji se musí měnit ocelové nože, v horším případě celý válec. Cena těchto dílů a příslušenství může původně nízkou cenu provzdušňovače značně prodražit a i toto by mělo být kritérium, jak vybrat vertikutátor do zahrady. Benzínové vertikutátory jsou na údržbu přirozeně o něco náročnější , než je tomu v případě elektrických pomocníků.
Cena by neměla být nejdůležitější při koupi
Vertikutátory nepatří cenově do hladiny sekaček , jsou o něco dražší. Možná právě proto hledají lidé možnosti, jak ušetřit a spolehnou se na ty nejlevnější modely. Bohužel, takové modely nenabízejí dostatečný výkon a proces vertikutace tak trvá déle.
I z tohoto důvodu by tedy cena neměla rozhodně hrát hlavní roli. Druhým faktorem je obchod, kde vertikutátor koupíte. Zde doporučujeme ověřené značkové internetové obchody , například Andreashop , Hej nebo Alza . V jejich nabídce najdete mnoho modelů skladem a také dopravu zdarma .