Jak vybrat svítidla do interiéru i exteriéru

Zařízení bytu či domu nespočívá pouze v malbě stěn, ve výběru nábytku, doplňků a dekorací. V tomto směru má co říci i osvětlení , které je nedílnou součástí interiéru (ale také exteriéru). Pravdou však je, že většinou plní jen funkčnost a designová úloha je v pozadí.

Přitom je poměrně jednoduché přizpůsobit svítidla individuálním potřebám a specifickým požadavkům. Tzv. světelné vrstvení by mělo být automatickou součástí moderních domácností. Primární svítidlo, sekundární lampy, ale také akcentové a ambietné osvětlení nepochybně stojí za zmínku.

Dětská svítidla mohou dětský pokoj oživit

Na atraktivnosti a barevnosti dětského pokoje mají zásluhu i dětské svítidla. Nabývají podobu různých věcí a předmětů, jejich kryt světelné plochy zdobí pohádkové nebo jakékoliv jiné oblíbené motivy . I když taková podoba potěší, důležitost je zejména v dostatečné světelnosti.

Přísun umělého osvětlení zajišťují i stolní lampy , které představují asistenta při učení, čtení knihy nebo internetovém surfování. Jejich blízkým příbuzným jsou noční lampy, které mají podobnou funkci, ale co se vzhledu týče, mohou nabídnout větší tvarovou i tematickou originálnost.

Orientační svítidla výborně poslouží při usínání, zejména pro děti, které se bojí tmy. Působí totiž uklidňujícím . Nezaostávají ani svým vzhledem, kterým často rozveselí nebo tematicky doplní dětský pokoj . Zvířátka, hříbky, dráčka, oblíbené postavičky a mnohé další podoby ocení i vaši prcka. Přečtěte si o nich více v našem článku o dětských svítidlech .

Nástěnná svítidla jako doplněk?

Praktické, no většinou doplňující. Svítidla umisťovány na stěnu mají charakter doplňkového osvětlení . Jejich dekorační funkce má využití v kterékoli části obytných prostor. I schodiště stojí za zmínku. Osvětlení tu souvisí s bezpečností, která se dá docílit různými typy nástěnných lamp.

Nejen samotné svítidlo, ale i světlo odrážející se od dané plochy je efektivní záležitostí v rámci designu. Ani relaxační navození atmosféry mu však není cizí, stejně jako světelná asistence se zrcadlem v koupelně při úpravě vizáže.

Nástěnná svítidla oživí tmavé kouty, rozsvítí iv těžší dostupných místech. Některé typy nabízejí i rozšířené možnosti, například přímé nasvícení obrazu, dekorací, knihovny, poliček a podobně, jak jsme si vzpomněli iv článku o nástěnných svítidlech .

Stropní svítidla se přizpůsobí zařízení

Stropní svítidla jsou převážně primárním osvětlením jednotlivých místností. V určitých částech bytu či domu by měly vystupovat v roli tzv. difuzního světla (rozptýleného). Rozlehlé prostory však mohou být problémem, proto se centrální svítidlo doporučuje kombinovat s dalšími světelnými zdroji.

Stropní uchycení často ztělesňuje znamenitý styl a  může se postarat o originálnost v interiéru. Ať už sáhnete po stropních lampách v rustikálním stylu, ve vintage, v duchu minimalismu nebo upřednostníte luxusní art deco či stále oblíbenější industriální, na celkové sladění se nevyplatí zapomenout.

V každém případě si stropní osvětlení vyžaduje adekvátní velikost k zvolené místnosti , ale i svítivost . Například v obývacím pokoji je to cca 200 lm na metr čtvereční. Nezapomeňte ani na úsporu energie, a tím i financí. LED žárovky nebo LED diody mají takovou schopnost … Přečtěte si více o stropních svítidlech .

Závěsná svítidla nejsou jen o designu

Vysoké stropy si doslova ptají závěsný typ osvětlení . Velké krystalové lustry se tak mohou vyjímat v celé své kráse. No tato varianta má širší uplatnění v obytných prostorách. Designově viset může i nad jídelním stolem či kuchyňským ostrůvkem .

Tehdy je vhodné použít i několik stejných nebo podobných kusů závěsných lamp , jejichž vizuální stránka znásobuje poutavost . Ta je způsobena samotným vzhledem, který může ovlivnit například i zavěšení na kovové tyči či řetízku.

Přitažlivost dána materiály, tvarem, ale i svítivostí v různých podobách či barvách, by neměla ovlivňovat „zrakovou pohodu“ , bez ohledu na určení místnosti. Proto ať intenzita světla není podceňovanou podmínkou výběru. Její regulací se dá totiž zabránit nízkému jasu či případnému přehřívání prostoru. Toto a více jsme si zmínili iv článku o závěsných svítidlech .

Koupelnová svítidla musí splňovat určitá kritéria

Osobní hygiena je činnost, kterou v koupelně začínáme i končíme den. Doprovázet by ji měl vhodný typ osvětlení , který se v nemalé míře podílí i na komfortu při úpravě zevnějšku . Stínění proto nepřichází v úvahu.

V prostorách koupelny, ať už malé nebo velké, by se mělo nacházet hlavní i sekundární svítidlo . První jmenované by podle doporučení mělo dosáhnout 300 luxů (minimum je 200 luxů). Zejména ve velikostně velkorysé místnosti můžete vsadit na široký světelný paprsek, tzv. flood. Rovnoměrnost se počítá …

Zkrášlovací proces podpoří lampy zavěšené ideální na bočních stranách zrcadla , čímž zároveň předejdou rušivému oslňování či stínění . V této souvislosti je vhodným adeptem na překrytí světelných zdrojů opálové sklo. Nezapomínejte, že tento interiér si ptá teplé bílé světlo.

Stojanové lampy, kterým nechybí styl

Designovou záležitostí obývacího pokoje je nepochybně také osvětlení. Stojanová lampa je toho příkladem, o čemž svědčí i ikonické kousky z dílny skandinávských architektů (například lampa od Švédky Greta Grossmann). Ta v různých barevných obměnách osvětluje i současné domácnosti.

Pokud se rozhodujete pro stojanovou lampu , mějte na paměti, že její výběr spočívá v celkových rozměrech místnosti, v samotné výšce lampy (jiná pro vysoké, jiná pro nízké stropy), ve způsobu osvětlování (zdola, shora, kombinovaně) a samozřejmě v materiálech, tvaru av stylovém provedení.

Tento druh osvětlení lze standardně jednoduše přemisťovat, a tak si pohodlně a jednoduše „posvítíte na cokoliv“. Vhodným řešením je zejména do „čtenářského koutku“ , se kterým vytváří zajímavou kombinaci a často i solitérní provedení. Právě podoba solitéru je důvodem, proč mnozí nadšenci designu sahají po stojanovém svítidle. Pokud se chcete dozvědět o nich více, přečtěte si článek o  stojanových lampách .

Stolní lampy jsou nutnou výbavou psacích stolů

Učení, práce za PC, zájmové činnosti či noční osvětlení – účel je při výběru stolní lampy směrodatný. Pro první zmíněnou aktivitu je nutností svítidlo s výškovou regulací a flexibilním otáčivým ramenem. Světelný paprsek by přitom neměl směřovat přímo na obličej, což zajistí optimální stínítko (ideálně kuželovitého tvaru).

Platí také, že směr světla by měl být v protikladu s rukou, kterou sedící píše . To znamená, že praváci mají mít lampu umístěnou vlevo a leváci naopak. I když je dostupný široký sortiment stolního osvětlení , tentokrát nepodriaďujte design funkčnosti. Mohlo by se stát, že si takové rozhodnutí řekne daň v podobě únavy a ničení zraku.

Paradoxně, noční stolní lampy do ložnice zase upřednostňují právě design . Jelikož jde o odpočinkovou a intimní místnost, nevyžadují takovou velkou pozornost při výběru světelných zdrojů. Důležité je, aby vyznívala harmonicky se zbytkem interiéru a poskytly dostatek světa například při večerním čtení knihy.

Venkovní svítidla také vyžadují pozornost

I exteriér domu potřebuje pomoc v rámci dostatečné viditelnosti. Zejména v letních měsících bude praktickým, ale také působivým vybavením. To může tvořit, podobně jako v interiéru, několik druhů světelných zdrojů . Funkční, bezpečnostní, náladové …

Záleží na vás, jestli bazírovat více na vytvoření efektu nebo hraje prim praktičnost . Na základě toho si můžete dopřát světlo v okolí chodníku, vchodu, zdí, plotu, zahradního sezení, dekoračních objektů, stromů a keřů, ale i bazénu či rybníka. Na uvedeném odkazu se dozvíte podrobnější informace o vnějších svítidlech.

Mnozí ocení venkovní svítidla s pohybovým senzorem , které reagují na pohyb a vyřeší tak nejen problém s hledáním vypínačů s plnými rukama tašek, ale poslouží také jako určitá ochrana před případnými nezvanými hosty. I podhledové venkovní osvětlení má své kouzlo. „Bodovky“ tak udělají dům atraktivním i po setmění.

Solární svítidla stále oblíbenější

Vaše zahrada a okolí domu se dá světelně zkrášlit i ekonomicky efektivní . Řešením jsou solární lampy , které šetří elektrickou energii, protože nevyžadují žádný zdroj napájení . Fungují tak, že absorbují sluneční světlo, které následně během noci poskytují svou horní částí konstrukce. Stačí pouze zapíchnout, zavěsit nebo položit a světlo je na světě.

Bývají také doplněno o vestavěné baterie nebo akumulátor. Pokud se vám zdá jejich světelná intenzita nízká, problém bude buď v daném „přidaném zdroji fungování“, nebo ve špatném umístění . Pokud totiž nemají vhodnou polohu ( ideální je dát je na západní a jižní stranu ), na zahradě vám posvítí pouze krátký čas.

Přitom by měly vydržet alespoň 8 – 10 hodin. Nezaměňujte však tento druh venkovního osvětlení s hlavním svítidlem. I když je součástí vašeho exteriéru značné množství kusů, stále jde jen o  dekorační a orientační svícení. Při grilování nebo společném posezení v altánku nebude dostačující.

Svítidla do kuchyně i pod kuchyňskou linku

Základem kuchyně není jen správný výběr kuchyňské linky a její organizace. Pokud se nezaměříte i na osvětlení, její designová stránka může být potlačena. Kromě centrálního stropního nebo závěsného svítidla se orientujte i n a samotné prostory pracovní plochy kuchyňského nábytku.

Na ty si obvykle stíníme svým tělem, a proto se zde uplatní osvětlení integrované v horních skříňkách nebo v policích. Sáhnout můžete po „bodovky“ nebo žárovkových trubicích. Pokud jste milovníkem minimalismu a horní skříňky u vás absentují, ze stropu, přímo nad pracovní desku, můžete umístit několik kusů designových lamp ve stejnojmenném stylu.

akcentové osvětlení je vítáno. Nejen vnitřní skříňky se dají tímto způsobem nasvítit. Zajímavou kulisu dosáhnete například LED pásy za zástěnou nebo v dolní části kuchyňských skříněk, v oblasti soklu nebo nožiček. Jde však o navození atmosféry a určitou dekorativnost, v žádném případě o světelné hodnoty potřebné k práci.

Svítidla do obývacího pokoje

Harmonie v místnosti se dá dosáhnout i jinak než sladěním barev, nábytku a doplňků. Osvětlení má v tomto směru důležitější roli, než si mnozí myslí. Přitom platí, že čím více různých druhů svítidel s různou intenzitou světla, tím příjemnější atmosféra.

Ačkoliv bodové osvětlení má stále své příznivce, bylo by škoda použít jej v obývacím pokoji jako hlavní a centrální svítidlo . Lustr nesmí chybět! Nemusíte však sáhnout po luxusních křišťálových kouscích, v rámci bohaté nabídky nejen eshopů zkrášlete prostory i cenově méně náročnými závěsnými typy.

Kromě designových stojanových lamp a stolních lamp na komody zvažte ambientní osvětlením , například v podobě LED světelných pásů. Mohou být šikovně „skryté“ v sádrokartonovém stropě, v nábytku či ve zdi s televizorem. Pokud jste milovníky umění, nechte vyniknout oblíbený obraz či dekoraci speciálním druhem svítidel .

Svítidla do ložnice

Ložnice je místností, kde je intenzita světla požadovaná v tlumenější formě , i když si stejně jako předchozí pokoje ptá několik druhů svítidel. Jejich výběr závisí například i na tom, zda je její součástí také pracovní koutek nebo větší šatník.

Pro nakupování začít hlavní lampou , myslete na její zavěšení. Střed místnosti je obvykle ideálním místem, ale tentokrát platí, že pokud by se nacházel lustr přímo nad postelí , měli byste takové řešení přehodnotit . Velmi ho nedoporučují ani designéři, ani umění Feng Šuej.

Večerní pohoda a čtení v posteli jdou k sobě. Klasiku stolních lamp klidně zaměňte za trendovejšie řešení. Nástěnné, ba dokonce závěsné lampy přímo nad nočními stolky umožňují nejen funkčnost a dostatek světla (aby oči netrpěli), ale také zajímavý design.

Svítidla do chodby

Osvětlení chodby je často podceňovanou záležitostí. Je sice pravdou, že v podstatě je tato část bytu či domu pouze přechodová, ale netřeba z ní „schválně“ vytvářet nezajímavé místo. Existují přitom moderní svítidla , které svým vzhledem zastoupí i dekorace . Například nástěnné lampynetradičních tvarů, vyzařující světelný paprsek shora i zdola.

I nízké stropy v chodbě můžete „ozdobit“ osvětlením. Ideální jsou například vestavěné LED „bodovky“ nebo malé přisazená stropní svítidla v několika kusech za sebou. V případě dlouhé chodby je vhodné použít i orientační svítidla těsně nad podlahou. S LED světelnými zdroji budou mít dostačující výkon, nízkou spotřebu energie, a tak mohou svítit i celou noc.

Svítidla na schodiště

Oblíbené jsou například zapuštěná svítidla, buď do stěny nebo do samotných podstupnic schodů. V podstatě vytvářejí orientační světlo , které však umožní dostatečnou viditelnost. Nemusíte rozsvítit „celý dům“. Pohodlně, aniž by vaše oči zažili uprostřed noci „světelný šok“, se přemístěte do vaší ložnice.

Svítidla si opět vybíráte z různých tvarů a  způsobů vyzařování světelných paprsků . Můžete například zvolit světlo dopadající na schody v jednom směru nebo sáhnout po tzv. hvězdicových lampičkách. Malými otvory z nich vychází světlo ve čtyřech směrech, a tak splňují nejen funkci, ale i působivou atmosféru .

I LED pásky dokáží vytvořit originální světelnou kompozici. Ambientní osvětlení zabudujte do úzkého žlábku mezi schody a stěnou nebo jimi přímo nasviťte jednotlivé podstupnice . Zdroj světla vás přitom nebude „oslňovat“.

Na co nezapomenout?

Při koupi jakéhokoli druhu či typu svítidla se řiďte jeho účelem a určením. Zda jde o interiérové nebo exteriérové osvětlení (důležité jsou hodnoty IP krytí), do jaké místnosti je určeno, zda bude plnit funkci hlavního nebo doplňkového svítidla, jak velké jsou prostory, kde je chceme umístit.

V neposlední řadě záleží i na zvoleném stylu , který by měl korespondovat se zbytkem zařízení interiéru bytu či domu, a také na intenzitě světla a výběru světelných zdrojů , které mohou příznivě ovlivnit úsporu elektrické energie. I když bude jejich počáteční investice vyšší, v konečném důsledku určitě neprohloupíte.