Pokud se právě nacházíte v období šťastného očekávání vašeho děťátka, určitě vám záleží na tom, aby se už od prvních chvil cítilo v novém domově příjemně a bezpečně. Proto jsme si pro vás připravili pár rad, jak postupovat při výběru dětské postýlky.
Je několik možností, mezi kterými si můžete vybrat a jak to už při všem bývá, každá z nich má své výhody i nevýhody
Základní parametry
Předtím, než se rozhodnete pro tvar, či barvu postýlky, dbejte na mnohem důležitější věci. První je nátěr samotné postýlky, který musí mít certifikát zdravotní nezávadnosti, protože jak víme, miminko zkoumá svět i ústy a na následky chemický nátěrů v tomto případě ani nechceme pomyslet. Druhou důležitou součástí první postýlky by měla být nastavitelná bočnice. Ta slouží hlavně vám jako rodičům na to, abyste měli k miminku lepší přístup. A třetí naší radou je nastavitelnost výšky postýlky. Pokud se děťátko ještě nestaví na nožky, bude pro vás pohodlnější nechat postýlku vyšší, než prcka ukládat s půlmetrové předklonem. Nastavitelná výška je dále obrovskou výhodou v případě, že postýlku chcete upevnit o manželskou postel. Tak jako vy, tak i děťátko bude mít svůj vlastní prostor a navíc zůstáváte v jeho bezprostřední blízkosti.
Kolébka, praktická postýlka nebo spaní s rodiči?
Pokud jste romantický typ, určitě se zamýšlíte nad krásnou, pohádkovou kolébkou, která by se spolu s baldachýnem vyjímala v koutku vašeho pokoje. Takto řešená postýlka se hodí zejména tehdy, když se děťátko v noci vzbudí a začne se hýbat, rozhoupe postýlku a samy se uspí (v současnosti trh nabízí také různá vylepšení v podobě hrajících ukolébavek nebo automatického kolísání). Naopak má i své nevýhody. Takto řešené spaní je adekvátně přibližně do prvních šesti měsíců děťátka, protože pokud si začne v kolébce sedat, může velmi jednoduše přijít k úrazu. To byste přece nechtěli riskovat.
Pokud jste naopak praktickým typem člověka a účelovost je pro vás důležitější než vnější vzhled, sáhněte po postýlce, která bude spolu s vaším děťátko růst. Že jako to? Při nákupu postýlky nekoupíte jen ji samotnou, ale celou sadu. Může to být například postýlka s příslušejícím úložným prostorem, vedle komoda a přebalovací prostor. Po tom, jak vaše děťátko naroste, tento prostor můžete přetransformovat tak, aby se plocha na spaní zvětšila a zbytek zařízení také dostane nový tvar. Zde musíte počítat s prvotní vyšší investicí, která se vám ale vrátí v tom, že nábytek pro své dítě nebudete muset kupovat až do puberty.
Samozřejmě, že existuje ještě mnoho druhů postýlek, které můžete zvažovat. Je tu postýlka cestovní, která však není vhodná pro každodenní spaní děťátka, závěsný koš, který je taktéž využitelný jen do doby, kdy se miminko začne učit si sedat a je zde i možnost spaní spolu s rodiči. Zde je obrovskou výhodou blízkost maminky a děťátka, což je v prvních měsících opravdu důležité a navíc pohodlné. Je však důležité určit si hranice. Po roce se totiž miminko už začne během noci pořádně hemží, kopat, bouchat kolem sebe a to už pro rodiče není žádná sláva. Navíc je mnohem obtížnější přiučit ho na prostor vlastní postýlky.
Bezpečnost a pohodlí
Mimo jiné navíc musíme myslet i na správný vývoj dítěte, ke kterému mu napomůže i precizní vybrán matraci. Počínejte si tak, jak byste ho vybírali pro sebe a určitě neprohloupíte. Navíc je třeba dbát i na bezpečnost prcka ve vlastní postýlce a zajistit měkké stěny tak, aby se miminko při převalování neuhodilo – například polštáři nebo polstrovanými zábranami. Chránit děťátko určitě chceme i před hmyzem a během horkých měsíců tak zůstane v bezpečí díky baldachýnu nebo speciálním síťkám proti hmyzu.