Chcete zažít doma dokonalou grilovačku a opekačku? Bez ohledu na to, zda jste zkušený kuchař nebo začátečník, nejlepší volbou jsou plynové grily. Jde o kombinaci pohodlí, jednoduchosti, výkonu a elegance zároveň.
Oproti elektrickým grilem nebo grilem na uhlí jsou ty plynové mnohem jednodušší na obsluhu , zejména co se týče zapalování nebo regulace teploty. Jelikož je však na trhu poměrně velký výběr, pomůžeme vám nyní zorientovat se v něm.
Nejdůležitější kritéria, jak vybrat plynový gril
Plynové grily nabízejí skvělý potenciál pro každého kuchaře . Díky piezoelektrickému zapalování nemusíte mít zápalky ani zapalovač , gril má také velmi rychlý náběh teploty a do několika minut můžete grilovat.
Navíc gril neuvolňuje žádný kouř ani popel, na rozdíl od těch klasických na brikety či uhlí. Dokonalého vaření dosáhnete díky plynulému regulování teploty , takže nehrozí žádné spálení masa, zeleniny nebo jiných potravin.
Aby však bylo grilování pohodlné, určitě si vyberte modely napojitelné na permanentní zdroj plynu nebo alespoň 10 kg plynovou láhev , jinak budete muset velmi často měnit zásobu plynu na grilování. Pro pohodlnější údržbu doporučujeme grily s vyměnitelným středem.
Důležitým kritériem je možnost vyklápěcího roštu , což značně usnadňuje tak čištění, jakož i manipulaci s jídlem během grilování. Odkládací plocha a zásuvka jsou dnes samozřejmostí skoro u každého modelu, ale čím praktičtější a větší budou, tím lépe.
Funkce a vlastnosti, které by měl mít váš rodinný gril
Pokud chcete, aby bylo grilování na plynovém grilu stejně pohodlné jako na tom elektrickém, potřebujete mít dostatečný výkon grilu . Výkon do 5 kW se hodí jen pro menší grilování maximálně pro dvě osoby, běžná rodina potřebuje výkon alespoň 10 kW . Pokud chcete grilovat častěji a různé druhy jídla, doporučujeme více , ideálně alespoň 14 kW.
Důležitý je i počet hořáků , jimiž bude gril disponovat. Zlatým středem jsou 3 hořáky, ale například pro menší grilování si vystačíte s grilem disponujícím jen 2 hořáky. Vrcholem nabídky jsou grily až se 7 hořáky, které jsou už ale určeny spíše pro profesionální grilování na večírcích a párty.
Důležité jsou i jiné vlastnosti. Jak vybrat plynový gril podle nich a které jsou důležité?
- zaměřte se na to, z jakého materiálu je rošt ; nejčastěji jde o smalt, litinu a ocel, přičemž výběr závisí také na tom, jak se chcete věnovat údržbě
- plocha roštu ovlivní to, kolik jídel a surovin najednou víte grilovat a zda se nebudou příliš míchat; doporučujeme volit grilovací plochu alespoň 1000 cm2 , nad 1.500 cm2 si vyberte pouze pokud chcete připravovat opravdu několik jídel současně pro více osob
- teploměr pro kontrolu teploty by měl být samozřejmostí, stejně tak misky na tuk
- vysouvací popelník, odklápěcí kryt a tzv. aroma systém jsou také velké plus
Kontaktní, s lávovými kameny i na ocelové mřížce
Samotné grilování může probíhat na různém povrchu , na rozdíl od například elektrických grilů nebo grilů na uhlí , kde toho příliš na výběr není. Nejčastěji máte na výběr tři grilovací systémy: kontaktní, s lávovými kameny nebo s ocelovými profily. Jsou však i grily kde se mohou kombinovat dva různé systémy současně.
Pro profesionální grilování nebo přípravu většího množství jídel doporučujeme pořídit si plynový gril is postranním hořákem. Velmi důležité je mít dostatek úložného prostoru pod grilem a odkládacího prostoru vedle grilu. Takové modely sice bývají rozměrnější a dražší , ale oceníte, že máte vše opravdu po ruce.
Velmi praktické je, pokud se dají více hořáky ovládat samostatně . Můžete tak potom grilovat potraviny a suroviny přímo i nepřímo . Výkon by však v tomto případě měl být určitě nad 10 kW, abyste mohli všechny funkce využívat naplno.
Jak vybrat plynový gril podle zkušeností? Dejte na recenze
Jedna věc jsou parametry, druhá však to, jak se s grilem pracuje na zahradě. To, zda je dostatečně velký pro vaše potřeby, zda se prakticky ovládá , zda poskytuje adekvátní výkon a jaká je jeho údržba, to se většinou z technických parametrů od výrobce nedozvíte.
Naopak, takové zkušenosti nabízejí většinou jen recenze nebo testy . Na co se při nich nejvíce zaměřit?
- jaké je napájení na plyn, jak rychle se dá připojit láhev nebo přívod plynu
- jaké příslušenství ke grilu je k dispozici
- velikost místa na plynovou láhev, ne každý gril disponuje například místem na 10 kg láhev, některé jsou jen na 5kg láhve
- jak kvalitní je provedení grilu, zda má odolnou povrchovou úpravu, zda je konstrukce dostatečně pevná a tuhá a gril se neprohýbá
- jak funguje manipulace s grilem na kolečkách a zda jsou dostatečně kvalitní
- jak se pracuje s věkem a pokud obsahuje teploměr, zda je na vhodném místě
Weber Campingaz, Chair-Broil nebo jiné značky?
Jednou důležitou zásadou, jak vybrat plynový gril, je nedívat jen na značku. Ano, známé modely Campingaz, G21, TEPRO nebo Weber vypadají už na první pohled skvěle, vždyť design prodává, ale více je třeba soustředit na parametry a praktické používání .
Dnes již všechny značky dokáží svými vlastnostmi konkurovat lídrem na trhu a nejednou za mnohem lepší cenu . Zároveň je třeba dívat například i na to, jaké příslušenství gril nabízí, jaká je jeho údržba a zejména jaký je výkon a používání v praxi.
Cena je důležitá, ale ne nejdůležitější
Jelikož ty nejdražší plynové grily stojí i více než tisíc € , většina lidí hledá možnosti, jak vybrat plynový gril s co nejnižší cenou. Zde je však třeba hned říci, že nízká cena většinou znamená například i menší plochu, méně funkcí a horší vlastnosti.