Vybíráte úspornou lednici? A ++ k nižší spotřebě nestačí

Patří mezi základní sestavu kuchyňských spotřebičů a je dlouhodobou investicí. Výběrem úsporné chladničky se cesta k jejímu nižší spotřebě nekončí. Ovlivňuje ji i její umístění a využití vnitřního prostoru.

Kolik lidí, tolik chutí. Zatímco jednomu vyhovuje mít ledničku v kuchyni, druhý ji umístí do komory či na chodbu. Je třeba si však uvědomit, že jde o domácí spotřebič, který je určen do interiéru se standardní pokojovou teplotou, maximálně však v rozmezí od 10 do 43 ° C.

Lidé si často myslí, že nízké teploty během zimy pomohou chladničce k rychlejšímu a efektivnějšímu chlazení a umísťují ji do nevytopených prostor nebo na zasklený balkon. Opak je však pravda, její spotřebu zvýší a zkrátí životnost. Při nižších teplotách se chladnička zas automaticky vypne.

Zásada číslo jedna je zajistit chladničce dostatečné odvětrávání. Samostatně stojící model proto musí mít zezadu volný prostor alespoň dva až tři centimetry.

Pokud tuto vzdálenost podceníte, kompresor začne přehřívat a zvýší se spotřeba energie. Vestavná chladnička do skříňky musí mít navíc zadní a spodní odvětrání.

Snese se se sporákem?

S elektrickou varnou deskou se v žádném případě nesmí dotýkat, aby se část chladicí zóny nezačala zahřívat. Automaticky se zapne silnější chlazení, což může způsobit částečné zamrazení zeleniny.

Tím se sníží Při vestavných chladničkách pamatujte na potřebné odvětrávání. Při jeho nedostatku může dojít k přehřátí a zadření kompresoru. Na takový typ poruchy se nevztahuje záruka výrobce. kvalita těchto potravin. Při dlouhodobém působení velkého rozdílu teplot od vedle stojící trouby může dojít k prasknutí vnitřní plastové stěny chladničky.

Dokonce ani myčka nádobí by neměla být v těsném kontaktu s chladničkou. Při volně stojících modelů zachovejte mezeru 5 cm. Není to problém v případě, že jsou vestavěné v samostatných skříních, kde je chladnička s odvětráváním.

Pokud je chladnička volně stojící a myčka vestavěná, umístěte mezi ně alespoň úzkou 15 cm skříňku. Chladničku neumisťujte ani v těsné blízkosti topného tělesa a na místo, kde by byla dlouhodobě na přímém slunci.

Tip

Proti zápachu v lednici nemusíte hned kupovat chemické prostředky. Vystačíte si s teplou vodou s octem nebo jedlou sodou.

Tipy na správné chlazení

  • Využijte prostor chladničky na maximum. Platí čím plnější chladnička, tím více energie ušetří. Po otevření dvířek poloprázdný spotřebiče se rychleji oteplí vnitřní vzduch a spotřebuje více energie na jeho opětovné zchlazení. Více jídla v chladničce si naakumuluje chlad lépe.
  • Mezi jednotlivými potravinami nechte volné mezery na zachování dostatečné cirkulace vzduchu.
  • Ve vrchní části chladničky s teplotou 8 ° C skladujte konzervované jídlo nebo víno. Stejná teplota je iv policích z vnitřní strany dveří, kde je ideální místo na máslo, sýry a vajíčka.
  • Do střední části s teplotami od 3 do 5 ° C umísťujte mléčné výrobky, dezerty, nealkoholické nápoje, pivo a vařená jídla.
  • V takzvané nulové zóně, která se nachází těsně nad zásuvkou ve spodní části chladničky, skladujte potraviny bohaté na bílkoviny jako čerstvé maso, masné výrobky a ryby. Prodloužíte jejich životnost, přičemž zachová jejich chuť a vitamíny.
  • Zásuvky s teplotou 3 ° C na dně chladničky jsou určeny na zeleninu a ovoce. Některé modely mají v této části integrované LED osvětlení, které prodlouží jejich fotosyntézu, čímž si zachovávají obsažené vitamíny a antioxidanty.
  • Osvojte si metodu FIFO, first In-First-Out. Spočívá v tom, že čerstvě nakoupené potraviny uložíte v chladničce za ty starší uskladněny. Zachováním této posloupnosti snížíte množství vyhozených jídel, které překročily datum spotřeby.
  • Nedávejte do chladničky potraviny, kterým chlad neprospívá. Svou kvalitu zde ztrácejí rajčata, okurky, exotické ovoce nebo chléb. Také nedozrálé ovoce a zeleninu. potřebují dozrát při pokojové teplotě, až následně je dejte do chladu.
  • Teplé jídlo do chladničky nepatří. Zvyšuje její spotřebu a může zkrátit dobu trvanlivosti ostatních pokrmů v jeho blízkosti.
  • V nesprávně chlazených potravinách se vytváří histamin, jehož konzumace může způsobit vážné alergické reakce.

Jak předejít zápachu?

Aromatické jídla, jako například sýry, vložte do uzavíratelné nádobky ve spodní části chladničky spolu s jedlou sodou nebo mlékem, které pohlcují zápach. Pokud chladničku delší dobu nepoužíváte, vypněte ji a nechte pootevřenou. Z plastů se při vyšší teplotě uvolňují těkavé látky, které způsobují nepříjemný zápach.