Vybíráte si obrazy do bytu? Zde jsou rady, na co nezapomenout

Chcete si domácnost oživit něčím netradičním? Vhodnou volbou by mohlo být výtvarné umění, jeden z historicky nejstarších projevů lidské obrazotvornosti. Výběr obrazu by se však neměl omezovat jen na volbu podle barvy či motivu.

Velikost a rozměry – první, co je třeba zvážit

V případě obrazů do interiéru je důležitá jejich velikost a rozměr. Malba by měla proporčně pasovat na stěnu, kam ji chcete zavěsit. Pokud je na ní méně místa, pak by ani obraz neměl být příliš velký. Na druhé straně, malý obrázek by na velké nástěnné ploše působil utopeným dojmem.

  • Velká, rozměrná stěna – velké plátno, malované obrazy složené z více dílů.
  • Malá stěna – malé obrázky (jeden nebo dva).

Motiv – obecné rady při výběru

V tomto ohledu platí, že 100 lidí při výběru motivů na obrazech má 100 různých názorů. Tak či onak, motiv obrazu by měl pasovat a ladit s charakterem místnosti, kde malba bude viset. Proto např. do ložnice nedoporučujeme velmi křiklavé a bojově laděné obrazy, velmi nepatřičně by ale vypadal i obraz znázorňující třeba mrakodrapy v New Yorku zavěšen ve vaší víkendové chatce.

  • Dětský pokoj: doporučujeme sem obrazy oblíbených pohádkových postaviček, jasné, barevné a tvarově nekomplikované.
  • Obývák: hodí se sem formálnější laděné obrazy na stěnu , klidně i reprodukce (ať originály?) Velkých mistrů rangu da Vinciho, Picassa či van Gogha.
  • Kuchyň: vítězí malby zde v zemitých odstínech, které znázorňují oblíbené pokrmy, případně stylizované ovoce či zeleninu.

S barevností opatrně

Výběr barev není radno podceňovat, protože mají velký vliv na lidskou psychiku a dokáží pozoruhodně modelovat náladu a atmosféru doma. Zemité barvy či odstíny laděné do jemnějších tónů dokážou uklidňovat, výrazné barvy typu červené či oranžové zase působí poměrně agresivní a důrazně. Proto pokud vybíráte obraz, měli byste znát sílu barev a také byste ji měli vědět využít ve prospěch celé věci.

  • Obraz jako dominanta nebo doplněk: Jestliže od obrazu nevyžadujete, aby se stal ohniskovým bodem místnosti, volte jeho barevnou škálu tak, aby zapadal do interiéru. Naopak, pokud chcete, aby např. tištěné obrazy v místnosti dominovaly, je vhodné volit barvy v kontrastu s interiérem.
  • Světlé vs. tmavé barvy: Ne každá místnost je stejně dobře osvětlená – některé jsou tmavší, do jiných zase proniká více přirozeného světla. Chcete-li tmavší místo zesvětlit, vyvážíte ho právě obrazem ve světlejších barvách. Pokud se vám však místo zdá příliš světlé, umístěte sem do tmavších barev laděný obraz – výsledek by měl stát za to.