Žaluzie jsou dnes prakticky „must“, pokud se chcete vyhnout pocitu, že žijete v létě ve skleníku. Žaluzie vám totiž poskytnou ten správný komfort, protože vám umožní vyladit si množství světla, které vám bude pronikat do domu či bytu. Také zabrání různým „čumilů“, aby vám civěli do oken.
Ano, lidé jsou často divní a v době, kdy je kamera v každém mobilu, je potřeba soukromí o to větší. Jak si však správně vybrat? Kdysi, když existovaly pouze záclony, závěsy a strašné stahovací rolety, které nikdy pořádně nefungovaly, jste mnoho možností nemalý. No dnes je to jinak. Existují dva základní typy žaluzií – vnější nebo vnitřní.
CO SI TŘEBA ROZMYSLET JAKO PRVNÍ, KDYŽ ŘEŠÍTE ŽALUZIE?
Chcete řešit primárně přehřívání interiéru a stínění před sluncem? Máte hodně prosklených ploch v domě? Je stavba umístěna v prostředí, kde jsou silné větry? Chcete ovládat množství světla, které vám proniká do interiéru? Také je třeba si uvědomit, že často lidé nevnímají rozdíl mezi žaluziemi a roletami. Žaluzie mají naklápateľné lamely, přičemž při roletě jsou lamely pevně spojeny a nelze je naklápět. Intenzitu pronikajícího světla při roletách ovlivníte pouze tak, že jejich povytáhnete případě spustíte. Tento rozdíl si je dobré uvědomit, pokud chcete nakupovat tyto systémy přes internet, protože vám přijde něco, z čeho budete zklamáni. Doporučujeme, abyste tyto věci raději řešili s firmou, která se na stínicí techniku specializuje, ale víme, že existuje mnoho kutily a kutily, kteří si raději žaluzie vyřeší sami.
VNITŘNÍ ŽALUZIE – PLUSY A MÍNUSY
Vnitřní žaluzie jsou nejjednodušší a často nejlevnější řešení. Montují se v případě plastových oken na okna zevnitř. V případě dělených oken se instalují do nitra. Jsou lehké no citlivé na poškození a údržbu. Jsou nenáročné na prostor, protože jde o tenké pruhy žaluziových pruhů. Bohužel, pokud máte malé děti, tyto žaluzie dlouho nevydrží. Alternativou mohou být vertikální žaluzie, které se skládají ze širokých textilních pruhů. Často se instalují do kanceláří. Často se zvykne pokazit jejich ovládání, respektive nebudou korektně natáčet tak, jak potřebujete. Navzdory všem mínusem jsou interiérové žaluzie to nejjednodušší a funkční řešení. Pro úplnost je třeba zmínit i možnost dřevěných žaluzií, ale to je již dříve otázka image a designového řešení interiéru. Pokud se pro vnitřní žaluzie rozhodnete, nekupujte ty nejlevnější, protože při levných materiálech se zvyknou pokazit ovládací prvky či jednotlivé lamely. Jak se říká, nejste tak bohatí, abyste si mohli dovolit kupovat levné věci.
EXTERIÉROVÉ ŽALUZIE
Jde o nejúčinnější způsob stínění, která výrazně zabraňuje přehřívání interiéru. V létě dokáží zachytit až 95% tepla ze slunečních paprsků. V zimě zase díky exteriérovým žaluziím zabráníte úniku tepla. Součinitel prostupu tepla dokáže zlepšit o více než 15%, v závislosti na typu. Nejčastěji používané exteriérové žaluzie jsou z kovu a jsou elektricky ovládané. Jsou fajnšmekři, kteří dávají přednost dálkovým ovládáním, ale elektrické ovládání lze nejjednodušeji řešit přepínačem na stěně. Žaluzie nestahujete a nevytahuje každých 5 minut, takže komfort ovládání narušen není. Navíc pokud máte doma ovládačku od televizoru, set top boxu, věže a případně jiných „serepetičiek“, snadno se mezi nimi další ovládačka od žaluzii ztratí.
NA CO SI DÁT POZOR PŘI EXTERIÉROVÝCH ŽALUZIÍ?
V první řadě si vybírejte kvalitu. Je třeba si uvědomit, že jejich jednou koupíte a pak se nechcete starat pár let. Proto si vybírejte takové žaluzie, které mají kvalitní motor. Také je důležitý profil žaluzii. Existuje typ C a typ Z. Ty pascalovské jsou většinou levnější, ale při jejich úplném spuštění a sklopení bude stále pronikat dovnitř světlo. Zetková žaluzie jakoby zaklaply do sebe, takže světlo propouštět nebudou. Pokud kupujete vymalování, důležitá je také příprava. Vodicí lišty musí být rovné – to znamená, že je třeba mistrů kontrolovat. Do určité míry se dá vždy zkorigovat, jestliže lišty sbíhají či rozbíhají, ale jak píšeme, funguje to jen do určité míry. Také je důležité, aby měli vodící lišty od stěny jednotnou vzdálenost. Pokud totiž začnou po instalaci žaluzie někde drhnout, je to problém.
ÚDRŽBA VENKOVNÍCH ŽALUZIÍ
Dobré žaluzie nevyžadují mnoho práce. Pokud jste se je rozhodli instalovat během stavby domu, tedy obvykle ve fázi holodomu, po instalaci je nechte vytaženy nahoru. Zbytečně by se na ně prášilo. Začnete je i tak používat, až když se nastěhujete. Během životnosti žaluzii je údržba zpravidla zahradní hadicí, když je pěkně „vystříkat“ vodou. Není třeba se obávat, proti vodě by měly být motory odizolované.
Venkovní žaluzie přidají do domu výraznou pohodu. V zimě slouží jako další úroveň zateplení, v létě chrání před slunečními paprsky. Ochrání vaše soukromí. Je však férové říci io jejich nevýhodách a tou je cena. Musíte si na ně vyčlenit pár tisíc eur, což při stavbě domu je prostě další položka, z níž je třeba počítat. Nicméně dlouhodobý komfort, který přinesou, je k nezaplacení .