Bez ohledu na to, zda máte velkou zahradu nebo jen malý záhon, potřebujete ho čas od času pohnojit. Nač kupovat drahé a navíc ne přírodní a přirozené hnojiva , když si můžete udělat doma vlastní? Ano, řeč je o kompostování .
Kompostéry pojmou až třetinu celkového domácího bioodpadu, ze kterého můžete mít kvalitní humus. Navíc vyhnete se nevzhlednému a zapáchajícímu skladování na zahradě, které je oproti kompostování velmi neefektivní.
Proč ukládat kompost a je lepší domácí kompostér nebo kupovaný zahradní?
Základním smyslem kompostování je využít ekologicky i prakticky biologický odpad z kuchyně . Během procesu kompostování se za spolupůsobení vzduchu a různých mikroorganismů stává z obyčejného kuchyňského odpadu nejkvalitnější možné přírodní hnojivo. To lze pak použít skutečně na jakýkoliv účel v zahradě.
Předtím, než začnete vůbec vybírat kompostér, třeba si zvážit kde chcete kompostovat, co všechno budete kompostovat , jaké množství kompostu víte a chcete zpracovat a kdy během roku chcete kompostovat. Toto vše totiž ovlivňuje typ kompostéru a to, zda bude třeba kompostér s jedním otvorem nebo dvěma otvory a zda bude samostatný otvor pro odběr .
Když si na tyto výše položené otázky odpovíte, zjistíte, zda vám stačí domácí kompostér, který si vyrobíte sami, nebo bude lepší kupovaný. V zásadě je však téměř pro každého lepší už hotový kompostér, nakolik to šetří nejen čas a peníze, ale především námahu. Výroba domácího kompostéru, například z palet, totiž opravdu není nic pro laika.
Jaký je postup kompostování
Podle toho, co všechno budete kompostovat, byste měli vybrat velikost kompostéru . Pro menší zahrady stačí kompostér s objemem do 600 litrů , pro větší je potřebný kompostér s objemem například do 1000 litrů .
Co se týče samotného kompostování, zde je stručný postup:
- na úvod byste měli na spodek kompostu dát zeminu, nejlépe s dostatkem výživy, kterou doplníte hrubší materiálem , například větvemi, pro cirkulaci vzduchu a odchod vody
- pak můžete začít kompost naplňovat domácím bioodpadem, přičemž nejlepší je kombinovat různé druhy odpadu pro pestřejší složení
- vždy, když doplníte do kompostu nový materiál, promíchejte ho, aby se pomixujeme suchý a mokrý materiál , ale například i dusíkatý a uhlíkatý materiál
- jednou za čas třeba kompost zalít vodou, případně jej nechat otevřený během intenzivnějšího deště
- po každých 20 cm naneste novou vrstvu zeminy , můžete případně přidat i tzv. urychlovač kompostu, který koupíte v zahrádkářských potřebách
- materiál v kompostu třeba jednou za měsíc důkladně promíchat a přeházet uvnitř
- po roce je již kompost vyzrálý a připraven k použití, přičemž po vyzrání třeba kompost prosít a příliš velké a nezpracované části vložit do nového kompostu
Během kompostování se vyvarujte nadměrnému promočení kompostu, ale i vysušování . Dobré je jednou za čas přidat do kompostu piliny, odehnat tím hmyz, zejména vinné mušky. Pokud se vyskytne z kompostu nadměrný zápach, je třeba ho více a častěji promíchávat.
Dřevěný nebo plastový kompostér?
Pokud se rozhodnete pro koupi již hotového kompostéru, což je jednoznačně lepší volba, na výběr jsou z hlediska materiálu dvě možnosti . První jsou dřevěné kompostéry vyrobeny nejčastěji z hranolů a desek, které sice vypadají v zahradě velmi stylově, ale budou vyžadovat každoroční péči v podobě ochranného nátěru, jinak nasají vlhkost a začnou hnít.
Lepší možností jsou proto plastové kompostéry. Můžete si je vybrat nejčastěji v černém nebo zeleném provedení, přičemž černé má sice tendenci mírně se přehřívat, ale záleží také na tom, kde kompostér umístíte. Na výběr máte jednokomorové nebo dvoukomorové pro delší období kompostování .
Kompostér můžete koupit i se základnou a je dobré, když má samostatný otvor pro odběr kompostu. Na značce až tak nezáleží , ale pokud vsadíte na nejvíce rozšířené jako jsou AL-KO , Keter , Prosperplast , Laniplast a G21 , určitě nic nezkazíte.