Vlhkost v bytě bývá důsledkem zejména nesprávného větrání

S nástupem chladnějšího počasí a topení v bytech se občas objeví to, na co jsme v létě možná i zapomněli – mlžení oken a plíseň. Co s tím a jak těmito nepříjemnostem předejít?

Rozhodující je větrání. Když se v bytě větrá nedostatečně, rosí se okna, na stěnách se srážejí vodní páry a hrozí i plísně. Na riziko vzniku plísní třeba myslet iv novostavbách, kde omítka ještě není dobře vyschlá. Zpozornět by měli i majitelé starších nemovitostí, když vymění stará okna za moderní a při stavebních úpravách použity nové materiály – jestliže dříve nezvykli často větrat, okna se jim mohou najednou mlžit.

Nejčastější příčinou rosení oken z vnitřní strany je vysoká vlhkost v místnosti. A té se dá zabránit správným větráním. Nejlepší je párkrát přes den otevřít okna v bytě dokořán, aby se vzduch v příbytku rychle vyměnil. Chladu se v zimě netřeba bát, protože vnitřní stěny a příčky bývají dostatečně teplé.

Vlhkost v bytě dělá galibu zejména ze dvou důvodů. Pokud nám pokojový vlhkoměr ukáže, že je příliš vysoká, můžeme očekávat zamlžování oken. Dalším nepříjemným důsledkem je, že vzduch nasycený vodními parami se zahřívá mnohem pomaleji než vzduch sušší. Rozdíl potřeby tepla na vytopení místnosti se 45-procentní a 70-perc. vlhkostí může být i přes 20 procent.

Moderní okna bývají vybaveny větracími klapkami, které fungují jako ventil. Umožňují výměnu vzduchu, čímž zajišťují stálou cirkulaci v místnosti při zachování důležitých vlastností okna včetně minimalizace tepelných ztrát a tlumení zvuku. Teplý vzduch odcházející z místnosti jde rámem okna a ohřívá studený vzduch, který proudí dovnitř.

V bytě jsou však i prostory, kde nadměrná vlhkost až takovou Sarapis nedělá. V kuchyni a koupelně se totiž s větráním dopředu počítá. Buď přes odvětrávací štěrbiny nebo větráky nebo pomocí kuchyňského digestoře. Pravda, je třeba dbát na jejich správnou funkčnost a průchodnost.

V koupelen vlhkost útočí spíše na její vyřízení. Při značkovém koupelnovém nábytku máte jistotu, že jeho komponenty jsou kvalitně opracované a podstatně odolnější vůči vodě a vlhkému vzduchu jako kusy od neznámých výrobců. Vlhkost se do skříněk zakousne tam, kde má nejlehčí cestu. Tedy například tam, kde se spojují jednotlivé dílce.

V každém případě je ale dobré kondenzovanou vlhkost a povrch věcí v koupelně vytřít dosucha. Takové plexisklo hodně vydrží , ale pokud dveře sprchového koutu jsou z tohoto materiálu, pravidelně ho ošetřujte, aby se na něm nedělali šmouhy.

Konečně i vodu pro použití v domácnosti je vhodné upravit. Víte, že životnost pračky, bojleru nebo topných zařízení dokáže podstatně prodloužit změkčovač vody ? Toto zařízení pracuje na principu iontové výměny a zbavuje vodu vápníku a hořčíku. Odstranit usazeniny a nánosy po tvrdé vodě v domácích spotřebičích není jednoduché a nejednou si na to vzpomeneme, když začíná být špatně.