Vyrůstali jste spolu s dalšími sourozenci v jedné dětském pokoji a nyní sami přemýšlíte, jak své ratolesti vtěsnat do jednoho pokojíčku?
V panelovém domě je obvyklé, že jen jeden pokoj je považována za tu dětskou, ale běžná slovenská domácnost má obvykle dvě děti. Oddělené pokojíčky tak asi pro každé z dětí nezařídí, přesto jim můžete dopřát příjemné dospívání v té jedné společné. Pojďme se společně podívat na několik vychytávek a věcí, na které byste před zařizováním dětského pokoje měli myslet.
NEŽ SE PUSTÍME DO ZAŘIZOVÁNÍ
V každém dětském pokoji je třeba myslet na to, že děti potřebují:
- hrací koutek
- prostor na odpočinek a spánek
- tišší místo na učení
Tyto tři základní prostory byste měli zařídit pro každé ze svých dětí.
Na první pohled mnohem složitějším problémem se může jevit sladění pokoje, pokud jsou sourozenci opačného pohlaví. Ale můžeme vás uklidnit, že opak je spíše pravdou. Podle mnoha zjištění a zkušeností ze života se dokonce ukazuje, že děti opačného pohlaví se do jistého věku snášejí často i lepší než například dvě sestry. Mladší sestra vzhlíží ke staršímu bratrovi, ten ji má zas v tendenci ochraňovat. Páreček se navíc od sebe dokáže často učit a je lépe připraven pro budoucí vztahy a manželství.
Avšak pravidla v pokoji si nastavte už od začátku a na jejich dodržování trvejte. Uklízet musí všichni stejně. Mladší musí dát prostor staršímu k učení se. Jak ale zařídit výzdobu a barvy pokoje? Nejlépe uděláte, když to ponecháte přímo na samotných dětech. Dejte jim volnost, ať si každé z nich vyzdobí svou část pokojíku po svém. Tím získáte i vyvážený kontrast mezi dívčí a chlapeckou částí pokoje.
BUDUJEME DĚTSKÝ POKOJÍČEK
Při více dětech je nejlepší sáhnout po dvoupatrové posteli. Tu využijete iv případě jedináčka, když například dolní palandu odmontujete a vytvoříte tak prostory pro hračky, nebo přímo hrací koutek. Dnešní trh nabízí několik řešení vícepatrových postelí. Zdaleka se nemusí jednat o variantu, kdy máte postele umístěny rovnoběžně nad sebou. Zkuste zaexperimentovat is rohovými variantami.
Pokud chcete dětem dopřát soukromí v postýlkách, přidělejte zatahovací závěs při spodním lůžku. Nezapomeňte ani na noční lampičky k oběma palandám.
Každé z dětí by mělo mít svůj vlastní stůl, kde se může nejprve hrát a později se učit do školy. Na trhu nábytku existují stoly a židle, které tzv. rostou s dětmi. Jejich výška je totiž nastavitelná. Ke stolu pořiďte i skříňky na učebnice nebo hračky. Mohou být součástí stolu nebo zakoupíte samostatnou komodu na kolečkách, která je mobilní a dáte si ji tam, kam potřebujete.
Na zem kupte kusové koberce s dětskými motivy. Velké oblibě se těší ty s nakresleným městem a cestami. Ideální jsou i velké molitanové puzzle, které si děti skládají k sobě.
ROZDĚLENÍ PROSTORŮ
Jako děti porostou, budou upřednostňovat více soukromí před velkými plochami na hraní. V tu chvíli využijete paraván, který nahrazuje sádrokartonovou příčku. Rozdělí pokoj na více částí. Navíc je mobilní, takže jej můžete po pokoji přesouvat svévolně. Prostor za ním nabízí odhlušené soukromé místo.
Vyrábějí se třídílné, čtyřdílné, ale například i látkové paravány. Jejich údržba je povětšinou nenáročná a rychlá.