Válečky na těsto

Váleček na těsto je nezbytnou součástí kuchyně každého kuchaře nebo pekaře a jeho všestranné využití je nekonečné. Ať už válíte pečivo, těsto na sušenky, buchty nebo nadýchané těsto na chleba, váleček Vám pomůže připravit křupavé koláče a sušenky, které se pokaždé upečou rovnoměrně.

Pokud vyrábíte domácí čerstvé těsto bez strojku, je váleček zásadní pro dosažení dokonale tenkého těsta, zejména pokud vyrábíte plněné těstoviny, u kterých bude těsto po vytvarování dvojnásobně tlusté. Také pružná domácí pizza nebo jemné knedlíky začínají rychlým rozválením na pomoučeném povrchu.

Při pečlivém používání vydrží váleček snadno několik let, ale musí být také vhodný pro daný účel a ne všechny válečky jsou stejné. Na výběr jich je mnoho, přičemž je třeba zohlednit design, tvar, materiál a velikost. Řada materiálů a stylů je určena pro různé kuchyňské úkoly, takže je důležité zvážit, co budete nejčastěji vařit a péct.

Pokud si kuchyň zařizujete poprvé, je vhodné zvážit i další vybavení, které budete potřebovat pro snadné vaření. Pokud připravujete hodně pečiva, zvažte šejkr na mouku, aby se Vám na povrchu dobře prášilo, nepřilnavé plechy na pečení, aby bylo zvedání čerstvě upečeného cukroví hračkou, a jednoduchý chladící stojan, aby se pečivo na horkém plechu nepřipékalo. Podívejte se na našeho průvodce potřebami pro pečení, kde najdete vše, co byste mohli potřebovat.

Jak vybrat nejlepší váleček

Výběr správného válečku usnadní, když víte, jaký váleček máte rádi. K čemu ho chcete používat? Líbí se vám lehčí kolíček, nebo mohutný mramorový? Rozhodnutí může ovlivnit i velikost Vaší pracovní plochy a kuchyně. Zde jsou některé z možností, které je třeba zvážit:

Rovný nebo kuželový?

Tradiční rovný váleček je dobrou volbou, pokud chcete univerzální váleček na pečení.

Kuželové válečky (známé jako bionické, francouzské nebo italské válečky) si oblíbili cukráři a najdete je v mnoha profesionálních kuchyních. Díky jejich promyšlenému tvaru se s nimi velmi snadno válí a jsou vhodné pro všechny druhy těsta, včetně těsta na sušenky. Jsou také oblíbené pro válení kynutých těst, zejména na pizzu.

S držadly nebo bez nich?

Válečky s držadly pomáhají udržet prsty po stranách, poskytují jasně vymezenou válcovací plochu a dobrou stabilitu.

S válečkem s otočnou rukojetí se snadněji pohybuje, protože se válcovací část volně otáčí a vyžaduje menší tlak. Jsou vhodné pro křehké i listové těsto, ale nejsou tak účinné na těsto na sušenky (kde může být zapotřebí větší tlak). Tento typ válečku je také vhodnější pro ruce s artritidou.

Více takových

Kolíky bez rukojeti nevyžadují žádné uchopení, protože válení tam a zpět probíhá tlakem dlaně. Jsou skvělé pro všechny druhy těsta. Pokud kolík není příliš široký, mohou se Vaše ruce vplížit do oblasti válení, což ztěžuje manévrování.

Z jakého materiálu?

  • Dřevo: Klasický váleček je vyroben ze dřeva, které pekaři milují, protože se snadno popráší moukou a s láskou a péčí vydrží celý život. Dřevěný váleček se navíc s věkem zlepšuje, protože se na něm vytváří přirozená patina z tuků v pečivu.
  • Mramor: Hmotnost a hladkost mramoru umožňují mimořádně hladké válení křehkého těsta i těsta na sušenky. Díky své chladivosti (kterou lze ještě zvýšit chlazením v lednici) jsou ideální pro přípravu listového těsta.
  • Nerezová ocel a silikon: Stejně jako mramor, ale bez hmotnosti, lze nerezovou ocel dále chladit a udržovat tak těsto v chladu. Obě formy mají hladký povrch a jsou lehké a snadno se používají.
  • Polyuretan: Tento povrch je vynikající pro válení fondánové polevy. Jsou lehké, snadno se používají a lze je mýt v myčce nádobí.
  • Speciální válečky: Válečky s reliéfem jsou obvykle dřevěné a vyryté okouzlujícími ozdobnými vzory pro tvorbu zábavného cukroví a pečiva. Jsou velmi oblíbené pro svátky, jako jsou Vánoce nebo Velikonoce a skvěle se hodí pro děti.