Touhu po zářivě čisté domácnosti často narušuje nepěkný vodní kámen, za kterým stojí tvrdá voda. Ten se totiž usazuje všude, kde se mu jen dá a přestože nejde o špínu jako takovou, vypadá to opravdu nepěkně.
Tvrdá voda jde ruku v ruce s vodním kamenem
Co je vodní kámen? Jde o usazeniny, které na ledajakých površích zanechávají vápenaté a hořečnaté soli rozpuštěné ve vodě. Tyto usazeniny se navzájem odlišují barvou a také povrchem, který může být hladký i drsný.
Vznik vodního kamene se spojuje především s ohřevem vody a napadá především spotřebiče, které s ní přicházejí do kontaktu. Jde zejména o pračky, myčky nádobí, žehličky, varné konvice ale i velké výměníky tepla . Před vodním kamenem však neujdou ani baterie, záchodové mísy, kuchyňské dřezy, umyvadla i obkladačky. Rychlost jeho tvorby závisí zejména na tvrdosti vody.
Zatočte s tvrdou vodou změkčovačem
S vodním kamenem bojovat nemusíte, stačí, pokud změkčit tvrdou vodu ve vaší domácnosti . Slouží k tomu změkčovače vody, které mohou pracovat na fyzikálních nebo chemických principech. V těch chemických (katexových) dochází k výměně iontů hořčíku a vápníku za ionty sodíku. Neupravená voda zde protéká přes katexové pryskyřici, která ji změkčuje. Od spotřebitele se u tohoto typu změkčovače vyžaduje pouze pravidelné dosypání soli, která pryskyřici regeneruje.
Fyzikální změkčovače využívají magnetismus – magnetické pole brání vzniku vodního kamene a také odstraní ten, který se již usadil. Takové změkčovače sice upravují fyzikální vlastnosti vody, ale nemění její složení, tedy poměr minerálů v ní zůstává.
Už usazený vodní kámen zničí i citron
Vodní kámen se ne vždy dá odstranit běžnými čisticími prostředky, potřebujete na něj totiž o něco vyšší chemickou sílu. Nebo můžete sáhnout po čistidlo, které určitě najdete i ve své domácnosti.
Například na vyčištění varné konvice od vodního kamene vám stačí síla kyseliny citrónové. Dejte v konvici sevřít lžičku kyseliny citrónové a tento roztok nechte na chvíli působit. Vodní kámen se rozpustí. Pokud však byla usazenina silnější, možná budete muset postup zopakovat. Nic se nestane, pokud kyseliny citrónové přidáte o něco více. Můžete ji nahradit i octem. Samozřejmě, nakonec nesmíte zapomenout konvici vypláchnout, káva s octovou či citrónovou příchutí by vás asi nepotěšila.
Na vodovodní baterie, které jsou v každodenním kontaktu s vodou, můžete použít i jedlou sodu, citron či ocet. Baterii jedním z toho potřete a nechte působit. Čím je usazenina silnější, tím byste to měli nechat déle. Chromované baterie však může síla kyseliny i zničit, proto to příliš nepřehánějte.