Tvarované dřeviny – šeřík obyčejný

Šeřík obecný má ve tvaru keře tendenci rozrůstat se a vytlačovat okolní rostliny. V zahradě časem začne působit invazní a je dosti problematické udržet ho v požadovaném stavu. Pořiďte si ho štěpený na kmínku. Ušetří vám množství práce a času, a navíc je v zahradě i krásný.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris)

Původ: Pravděpodobně pochází ze zemí jižní Evropy a Turecka. Výrazněji se rozšířil až v 16. století, kdy se dostal do vídeňských dvorních zahrad.

 Celkový vzhled: Šeřík je rozložitý keř se srdčitými až vejčitými listy. V mládí má vzpřímené výhonky. Z kořenů silně odnožuje a má bujný růst, proto se doporučuje pěstovat ho na kmínku. Oblíbený je pro voňavé laty, které se na větvích objevují koncem jara nebo začátkem léta. Vyšlechtěné odrůdy různých barev mohou být jednoduché nebo plnokvěté.

Pěstování: Nejvíce se mu daří na slunném stanovišti a ve výživné, organickými látkami dobře zásobené půdě. Po odkvětu vyžaduje řez a zároveň i odstranění suchých květenství dříve, než se vytvoří semena. Ušlechtilé odrůdy se očkují na semenáče. Jejich nevýhodou je, že jim třeba pravidelně odstraňovat kořenové výhonky, které by jinak potlačily růst ušlechtilé odrůdy.

Zajímavost: Díky své vitalitě a schopnosti přizpůsobit se, se stal vyhledávanou dřevinou na zpevňování svahů.