Bojujete proti škůdcům? Zkuste to nejdříve bez chemie. Zvlášť, když jde o rostliny v interiéry. Přečtěte si recepty našich babiček na domácí eko způsoby, které mohou pomoci.
Proti mšicím vyzkoušejte cibuli a česnek
Cibuli a česnek nakrájejte nadrobno a zalijte vodou. Směs nechte louhovat alespoň 24 hodin. Potom vyluhované směs přeceďte přes sítko a výluh nalijte do rozprašovače. Tímto roztokem stříkejte rostlinky, které mšice napadli. Postřik opakujte alespoň 3x týdně dokud mšice neustoupí. Nezapomeňte, že hlavní příčina výskytu mšic je časté zalévání, proto omezte zálivku.
Otravné mušky smútivky může odradit tabák a písek
Boj s nimi je opravdu náročný. Zkusit můžete tabákový nálev, který připravíte tak, že asi hrst tabáku necháte alespoň 10 hodin vyluhovat ve vodě. Nálevem důkladně polejete napadené rostliny. Zkusit můžete také do květináčů napadených rostlin nasypat jemný písek, který larvy udusí a zároveň zabrání dospělým smutivkám klást vajíčka.
Štítničiek se zbavíte pomocí mýdla
Postřik z mýdla si připravíte z jednoho litru vody, jedné polévkové lžíce mýdla, kterou rozpustíte v teplé vodě a z jedné polévkové lžíce technického lihu. Tímto postřikem stříkejte rostliny.
Tip
Abyste předešli výskytu škůdců snažte se své rostlinky alespoň jednou za týden zkontrolovat. Takto škůdců objevíte včas na to, abyste se jich zbavili například pomocí vlhkého hadříku namočeného v lihu či saponátu.
Také, pokud si domů přinášíte novou rostlinku, tak ji nedávejte ihned k těm, které už máte doma. Alespoň jeden týden ji mějte v izolaci, kde si odsledovat zda je v pořádku.