Máte pocit, že je ve vaší obýváku tma a bojujete s malým prostorem? Máme pro vás dobré zprávy! Bytoví designéři letos dbají na vzdušnost a prvek otevřeného, dostatečně prosvětleného prostoru.
V obývacím pokoji nesmí chybět …
Stropní svítidlo. Jedno centrální světlo však obvykle v obývacím pokoji nepostačuje. Proto se nebojte umístit sem několik dalších lokálních světelných prvků. Doplňkové svítidla mají za úkol navodit atmosféru, zvýraznit nábytek, zda jednotlivé prvky v pokoji.
Náš tip: Do obývacího pokoje se hodí spíše teplé bílé světlo – měli byste vybírat světelné zdroje s údajem 2700 Kelvinů na obalu. Pokud v obýváku zvykneme svítit několik hodin denně, sáhněte po úsporných žárovkách.
Zaujměte a navoďte tu správnou atmosféru
Osvětlení v obývacím pokoji musí splňovat několik funkcí. Velmi oblíbeným se stalo tzv. nepřímé světlo, které nesvítí přímo do místnosti, ale odráží se od stěny nebo podhledu. Poslouží jako náladové osvětlení, které nedráždí oči.
Náš tip : Stojící svítidlo může osvětlit koutek na čtení, bodové osvětlení na spodní části polic zase rozzáří knihovnu. Efektní je nepřímé osvětlení z říms a soklů. Chcete upozornit na zajímavé obrazy, či fotografie a jiné dekorace, zvolte dekorativní stopové světla.
Vybírejte tak akorát
Příliš mnoho škodí – to platí i v případě, že např. prekombinujte různé druhy osvětlení. Stropní svítidla volte také podle výšky stropu a také jeho tvaru, který výrazně ovlivňuje tok světla. Obecně platí, že vyšší strop, tím větší lustr si můžete dovolit (není to však pravidlem).
Něco pro oči: Je vhodné, pokud stěnu za televizorem osvítíme jemným rozptýleným světlem. Tím snížíte silný kontrast mezi obrazovkou a okolím. Dosáhnete pomocí spot lamp ponořených do stropu, nástěnnou lampou ale i stolovou lampou, kterou umístíte do okolí televizoru.
Pokud ještě stále váháte, kam s osvětlením, udělejte si náčrt místnosti a vyznačte si na něm, kam světlo bezpodmínečně potřebujete. Nebojte požádat o pomoc designéra. Určitě vám dá dobré tipy, jak si vhodně vybrat.