Konkrétní místnost, velikost a tvar svítidla, světelný výkon , způsob umístění a v neposlední řadě samotný design jsou určujícím faktorem výběru stropního osvětlení. Jelikož jde obvykle o centrální svítidlo, záleží i na rozptylu světla a na jeho barevném provedení. Není bílá jako bílá …
Provozní náklady by měly být také středem vašeho zájmu. Obecně nižší spotřebu si zajistíte LED žárovkami , ale za zmínku stojí i úsporné žárovky s tzv. fluorescentních technologií, díky které můžeme hovořit o úspoře energie i dlouhé životnosti.
Stropní svítidla do obývacího pokoje nejsou jen o designu
Obývací pokoj je víceúčelovou místností. Tvoří společenský prostor pro přijímání návštěv, ale zároveň je i soukromým místem na relax a odpočinek. Různé funkce jejího využívání ovlivňují i samotný výběr svítidla . To by se totiž mělo umět přizpůsobit jednotlivým činnostem, které jsou v obývacím pokoji prováděny.
Adekvátní velikost je jen jednou ze základních podmínek, ale právě ona bývá často kamenem úrazu. I když obvykle platí, že malé prostory vyžadují menší svítidlo a naopak, ne vždy je tomu tak.
Stropní lampy totiž neseženete pouze ve visící verzi, v podobě lustrů , ale také jako přisazené osvětlení , které můžete klidně nechat rozrůst i po větší šířce stropu. Co se týče stropu, záleží také na jeho výšce. Volba stropní lampy totiž odpovídá i tomu faktoru.
Stropní svítidla v obývacím pokoji kouzlí s atmosférou
Přihlédnutím zmíněnou víceúčelovost je vhodné při koupi svítidla myslet na regulovatelnost osvětlení . I když se pravděpodobně nevyhnete v obýváku ani dalšímu doplňkovému osvětlení, stmívatelnost centrálního svítidla vás potěší nastavením požadované intenzity, a tím i vytvořením příjemné atmosféry .
Tu dotvoří samozřejmě i samotný design svítidla , který se doporučuje přizpůsobit danému stylu zařízení interiéru. O designové lampy či lustryurčitě není nouze, právě naopak, široký sortiment atraktivních stropních svítidel vám zamotá hlavu. Při výběru však nezapomínejte, že svítivost v obýváku by měla být cca 200 lm na metr čtvereční .
Stropní svítidla do kuchyně
I kuchyň je místností, ve které byste měli kombinovat různé druhy svítidel v rámci jednotlivých zón. Moderní kuchyně používají kromě centrálního a doplňkového osvětlení více typů stropních lamp .
Jejich použití závisí zejména na tom, zda se v kuchyni nachází i ostrůvek nebo od toho, jaký tvar má kuchyňská linka . Záleží také na tom, zda je součástí dané místnosti i kuchyňský stůl nebo mu je vyhrazena samostatná jídelna.
Platí pak, že nad zmíněnými nábytkovými komponenty kuchyně je vhodné umístit několik stropních svítidel . Chybu neuděláte ani tehdy, pokud se rozhodnete pro například tři stejné kusy lamp a v „těsné blízkosti“ jejich zavěsíte nad ostrůvek nebo zónu stolování. Podle tohoto kritéria si následně přizpůsobíte i intenzitu osvětlení.
Stropní svítidla do ložnice
Svítidla v ložnici by měly zosobňovat pohodovou a i intimní atmosféru . Právě proto je volba stropního svítidla doplněna io „noční svícení“. Každopádně si samotná centrální lampa nevyžaduje vysokou svítivost. Postačí žárovka s výkonem 100 – 150 W a teplá bílá barva s hodnotou 2500 – 2700 Kelvinů.
Důležité však je, kde přesně lampu umístíte. Podle některých bytových designérů či podle Feng Šuej, je zavěšení přímo nad postel méně šťastným řešením . Pokud jde právě o střed místnosti a vy se přece jen rozhodnete pro tento způsob, dbejte na to, aby bylo světlo dobře rozptýlené a neosvetľovalo pouze to, co je pod ním.
LED stropní svítidla: i „bodovky“ jsou LED
Bodová světla mohou vystupovat v hlavní i vedlejší roli. V případě potřeby jsou totiž centrálním osvětlením , jinak zase způsobem, jak vytvořit tu správnou atmosféru v místnosti (tzv. Náladové ). Výhodou je, že nezabírají mnoho prostoru, přičemž umožňují rozmanité nasvětlení. Plusem je i jejich cenová dostupnost.
Tzv. bodovky se v rámci své kategorie dělí na několik typů. Pevné se instalují do stropu, přičemž není možná další manipulace. To je základním rozdílem mezi nimi a výklopnými bodovkami, které se dají nasměrovat dle potřeby.
I pro nábytek se vyrábějí speciální typy, které je vhodné kombinovat s LED žárovkami . Bodová přisazená svítidla nejsou zapuštěné, ale vyčnívají do prostoru. Jsou osvětlením s variabilním počtem světelných zdrojů , běžně is funkcí směrového nastavení.
Stropní svítidla na dálkové ovládání i s ventilátorem
Jde o pohodlné, ale také efektní řešení osvětlení. Lustry, lampy i LED pásy snadno rozsvítíte pomocí ovladače a často můžete změnit i barvu světla. Nejsou ekonomicky náročné, protože s použitím tzv. LED diod poskytují i úsporu energie .
Stropní svítidla s ventilátorem jsou v podstatě jakými pomocníkem v domácnosti. Jejich vybavení zahrnuje „zimní a letní provoz“. To znamená, že v létě mohou snížit pocitovou teplotu o 5 ° C, v zimním období zase pomohou ušetřit i 30% energií za vytápění. Výhodou je, že pokud je ventilátor spuštěn, světlo může být vypnuto a naopak.