Přestože dosud není zejména v jižních částech Slovenska sněhu nazbyt, určitě se najdou oblasti, kde se nachází alespoň minimální sněhová pokrývka. Občas na ní můžete spatřit i zvířecí stopy. Víte, které savci v zimě nespí?
Dělá si zásoby
Veverka obecná se vyskytuje ve všech typech lesních porostů, žije v městských parcích a zabloudí i do našich zahrad, kde si pochutnává na zapomenutých ovocných plodech a především na vlašských ořechách. Hlavní složkou její potravy jsou semena rostlin, vybírá jejich hlavně ze smrkových šišek. Občas však žere i hmyz, vajíčka ptáků, dokonce i jejich mláďata. Patří mezi denní živočichy. V zimě je sice méně aktivní, ale zimu nepřespává. Spí jen během nejchladnějších dnů. Potravu si připravuje na podzim – ukládá si ji do dutin stromů nebo zahrabává do země. Je známá i tím, že si suší houby na větvích stromů.
Krade slepice
Liška obecná patří k našim nejběžnějším masožravých. Je to noční lovec, za potravou se vybírá za soumraku a v noci. Živí se hlavně myšmi a jinými hlodavci, které dokáže najít i pod vrstvou sněhu díky vynikajícímu čichu a sluchu. Při lovu vyskakuje do výšky a při dopadu na zem kořist chytá předními tlapami. Žere i zdechliny, ptáci a jejich vejce, obojživelníci, hmyz, slimáky, dokonce i lesní plody. Často však zavítá i do vesnických zahrad, aby si ukořistila slepici z kurníku, nepohrdne ani potravou v psích miskách či odpadky při městských kontejnerech. Lišky se páří v lednu a únoru, v dubnu se rodí mláďata – bývá jejich tři až šest, někdy i více.
Loví v noci
Lasice Kolčava je naše nejmenší šelma se světle hnědou až ryšavohnedou barvou srsti. Má velmi štíhlé tělo, proto si na zimu nevytváří ochrannou tukovou vrstvu. K lidským obydlím ji přitahují hlodavce, které se na zimu stahují do chovatelských prostor, stodol a podobně. Ve městech žije v parcích a zahradách. Loví v noci, její potravou jsou hraboši a myši, někdy i hmyz. Pokud má dostatek potravy, může mít mláďata několikrát do roka. Mívá jejich 5 až 8. Její nepřáteli jsou draví ptáci, sovy a lišky. Dožívá se obvykle dvou až tří let.