Jeden z nejvariabilnějších zeleninových druhů můžete pěstovat na suché semena i na šťavnaté stroužky.
Odrůdy fazolí tyčové určeny pro sběr suchých semen mají lusky s pergamenový vrstvou, která usnadňuje louskání. Vyznačují se velkou variabilitou co do velikosti, tvaru i barvy. Vegetace tyčové fazolí trvá oproti keříčkovitý o něco déle, ale do rodivosti vstupuje později. Výhodou je, že lusky dozrávají postupně a při pravidelném sběru budete mít úrodu průběžně až do podzimu.
Fazole keříčkovitá vstupuje do vegetace rychleji, rodí však kratší. Ačkoli méně trpí chorobami i škůdci, nevýhodou je, že lusky dozrávají převážně najednou, proto si postupný sběr zabezpečíte jen postupným vyséváním.
Pomoc symbiotických bakterií
Nároky na pěstování mají všechny druhy a variety fazolí téměř stejné. Jak bobovité rostliny dokáží pomocí hrčkotvorných bakterií symbiotické žijících v hlízky na jejich kořenech vázat vzdušný dusík a využít ho na svou výživu. Díky tomu jim stačí jen startovací dávka dusíkatého hnojiva. Můžete je pěstovat ve třetí, případně ve čtvrté trati. Fazole je navíc velmi dobrá předplodina. Půdu zanechává kyprou a protože se uložený dusík, který nespotřebuje po odumření rostliny uvolní zpět do půdy, je k dispozici pro později pěstované plodiny.
Milovnice tepla
Pozor je třeba dávat na velmi časné vysévání, neboť základem úspěšného pěstování je dobře vyhřátá a oraná půda. V chladné semena během klíčení zahnívají. Podle pěstitelské oblasti proto sejte nejdříve začátkem května. Přestože na fazoli tyčovou je již poměrně pokročilé období, chutné stroužky fazole keříčkovité si ještě stihnete dopřát iv této sezóně.
Správná setba fazolí
Sejte do hnízd po 3 až 4 semenách ve sponě 30 x 40 cm do hloubky 4 až 7 cm. Zavlažování se nevyhnete. Důležité je hlavně v čase klíčení a kvetení, stejně i v suchém létě zvyšuje úrodu.