V kancelářích často dochází k oficiálním i méně formálním obchodním jednáním a setkávání zaměstnanců. Většina firem proto zřizuje prostory, které jsou určeny k různým poradám nebo rozhovorům s klienty.
V konferenční místnosti by měla být příjemná atmosféra a pohodlí. Klient, se kterým se jedná, by neměl nervózně posedávat na židli a přemýšlet o tom, jakou polohu zvolit, aby ho záda bolel co nejméně. Pohodlí zajistí, že se klient bude soustředit pouze na zástupce firmy a to, co mu říká. Poradíme vám, jak co nejlépe zařídit konferenční místnost, jaký materiál je vhodný a nezapomeneme ani na problematiku barev.
Klasickou součástí konferenční místnosti je konferenční stolek a židle. Pokud ale chceme místnost vybavit více neformální, můžeme přidat pohodlné křesílko nebo pohovku. Všechny kusy nábytku by spolu měly ladit, ale fantazii se meze nekladou. Dnes se dají kombinovat různé typy materiálů, tvarů i barev. S citlivým přístupem lze vytvořit opravdu stylový prostor.
Důležitou vlastností konferenčních stolků a konferenčních židlí je jejich praktičnost a snadná udržovatelnost. Příjemným ozvláštněním je v tomto smyslu konferenční nábytek na kolečkách, který umožní rychlý přesun nábytku a zvýší variabilitu místnosti. Stolek lze v případě potřeby snadno přemístit a získat tak potřebný prostor další fáze jednání – například prezentaci výrobku.
Vhodný materiál
Pokud přemýšlíme nad tím, z jakého materiálu by měly konferenční stolky a konferenční židle být, musíme vzít v úvahu, do jaké míry bude nábytek zatěžován a do jakého prostředí ho kupujeme. Pokud předpokládáme, že bude konferenční místnost hodně frekventovaným místem, raději volíme odolné a trvanlivé materiály nenáročné na údržbu. Rozhodnutí, jaký materiál zvolit ovlivňuje i velikost místnosti. Do malého prostoru není vhodné dělat těžké dřevěné kusy nábytku, ale spíše lehčí modernější materiály, které konferenční místnost opticky zvětší.
Z čeho tedy můžeme vybírat? Nestárnoucí klasikou je dřevo a jeho levnější náhrady jako je dřevotříska nebo jiné lisované materiály. Přírodní materiál působí přirozeně a vyzařuje z něj teplo. Naproti tomu skleněné konferenční stolky, které jsou často kombinovány s kovem, působí chladně, ale jejich vzdušnost dodá místnosti na prostoru. Pro vyznavače moderního futuristického stylu se hodí konferenční stolky a židle z umělé hmoty, které dodají místnosti nádech lehkosti. Konferenční židle, křesílka i pohovky mohou být potaženy kůží nebo textilem. Výhody a nevýhody obou materiálů jsme již popsali v článku s názvem Kůže nebo textil.
Tvar a velikost konferenčního nábytku
Tvar a velikost konferenčního nábytku opět záleží na velikosti místnosti. Přemýšlet musíme i nad pohodlím. V poslední době se totiž do módy dostal nábytek japonského stylu, který je velmi nízký. I když nemůžeme japonským konferenčním stolkem upřít jistý půvab a eleganci, musíme zvážit, nakolik nám bude pohodlné, když se před každým douškem kávy budeme muset sehnout až k zemi. Ideální výška konferenčního stolku je mezi 40 a 50 centimetry. Třeba ho ale vhodně zkombinovat s velikostí a výškou židlí, případně pohovky či křesílek.
Konferenční nábytek je dnes k dostání v nepřeberném množství tvarů a designů. Vždy ale platí, že v jednoduchosti je síla a také krása. Výhodou stolků jsou nejrůznější skryté přihrádky. Konferenční židle musí být zase především pohodlná.
Barevné provedení
A jak na barvy? Světlé barvy opticky zvětšují prostor a zesvětlují ho. Tmavé naopak působí trochu smutně a těžce. Na druhé straně jsou mnohem elegantnější. Pro veselé povahy je barevný nábytek v odstínech žluté, oranžové, zelené nebo třeba modré. Studené barvy jako světle modrá nebo zelená nás příliš neohřejí, naproti tomu oranžová a žlutá vyzařují teplo. Do konferenčních místností se hodí nábytek barevně spíše střídmý. Pokud ale tmavé židle a tmavou pohovku ozvláštněte barevným stolkem, nic nezkazíme. Stačí zapojit fantazii a nic nepřehánět.