Teplé počasí většině lidí vyhovuje, méně prospívá potravinám, které se v tomto období snadno a rychle kazí. Ještěže máme ledničku. Víte ji však správně používat?
Do chladničky jsme si zvykli odkládat téměř všechno. Mícháme při tom nepřehledně starší potraviny s čerstvými . V chladničce často jako čí potraviny, které to nepotřebují například exotické ovoce, rajčata, okurky, dokonce i chléb. Pokud uskladňujete v chladničce pečivo, jeho trvanlivost dokonce zkracujete. I kvalita exotického ovoce se působením chladu může snížit. Do chladničky nepatří ani ovoce a zelenina, které potřebují dozrát.
Osvojte si správný systém ukládání
Teplota uvnitř chladničky závisí i na teplotě okolí, proto je třeba ji v létě nastavit na nižší teplotu. Teplota však nemá klesnout na minusové hodnoty, protože by potraviny částečně zmrzli a znehodnotily se. Osvojte si, že právě zakoupené potraviny uložíte do zadní části, za ty, které už jsou v chladničce uloženy. Tak dosáhnete to, že většinu potravin spotřebujete před uplynutím doby trvanlivosti. Pro správné chlazení je nutná cirkulace vzduchu, proto chladnička nemá být přeplněná a mezi potravinami v ní by měly zůstat mezery. Účinnost chlazení snižuje i námraza, proto jsou již chladničky vybaveny funkcí frost, která automaticky předchází vzniku námrazy. Nikdy nevkládejte ještě teplé jídlo do chladničky, tímto způsobem může dojít k rapidnímu snížení životnosti chladničky.
Každá část patří jiným potravinám
Různé potraviny potřebují jinou teplotu pro skladování a moderní chladničky nabízejí několik chladicích zón a regulaci vlhkosti. Optimální teplota kolem 4 – 5 stupňů Celsia je na střední polici. Tato část by měla být vyhrazena pro skladování mléka, mléčných výrobků, masných výrobků a vajíček. Horní police s teplotou 6 až 8 stupňů C patří čerstvý potravinám, otevřeným balením a hotový vařeným jídlům. Mohou zde být uloženy i moučníky a obložené chlebíčky, samozřejmě vše v uzavřených obalech.Nejnižší teplota + 2 stupně C je v nejnižších policích nad zásuvkou na odkládání zeleniny. Na ní se má uskladňovat čerstvé maso a ryby. V zásuvce na ovoce a zeleninu je teplota do 10 stupňů C. Nejteplejší místo chladničky jsou poličky na dvířkách chladničky a jsou určeny k odkládání nápojů, vajec, másla nebo otevřené marmelády.
Doba skladování potravin v chladničce
Syrové ryby nebo mleté maso – 1 den
Syrové maso – 1 až 2 dny
Drůbeží syrové maso, pečené maso, mléko, otevřená konzerva – 3 dny
Tavený sýr, tvaroh – 4 dny
Máslo, tvrdé sýry, vajíčka, kořenová zelenina – 7 dní