Bazén se na první pohled může jevit jako luxus. Když mnozí lidé slyší slovo bazén, představí si milionové vily s velkým plaveckým bazénem. Ty zahradní jsou však stále dostupnější pro mnohé z nás. A stále více to můžeme pozorovat i v našich zahradách.
Zjistěte, co chcete
Pokud ještě zahradní bazén nemáte a přemýšlíte o něm, udělejte si důkladný průzkum trhu. Poskytne vám základní přehled a nastíní vaše možnosti. Jednoduchým a ekonomickým řešením je zakoupení rodinného nafukovacího bazénu s pružnou konstrukcí.Spolu s trampolínami patří mezi nejoblíbenější doplňky městských i venkovských zahrad. Práce s nimi není mnoho, po nafouknutí se napouštěním vody postaví samy. O něco složitějším, ale stále poměrně levným řešením jsou i bazény nadzemní, nejčastěji plastové. Trh nabízí široký výběr bazénů v různých cenových relacích. Abyste si vybrali ten nejvhodnější pro vaše potřeby, zkuste si zodpovědět několik zásadních otázek.
Kdo bude bazén využívat nejvíce?
Zní to banálně, ale příliš malý nebo velký, hluboký nebo naopak brouzdaliště může vaše nadšení z osvěžení zchladit až příliš. Nejmenší typy nafukovacích nadzemních bazénů s pružnou konstrukcí, vyjímaje malé plastové bazény, které propíchne každá větvička, se velikostně pohybují v rozměrech kolem 1,80 mx 0,5 ma jsou spíše pro děti. Na druhou stranu solidní šestimetrový ovál s výškou 1,2 metru bude pro děti asi příliš hluboko. Zde počítejte s tím, že aby si nafukovací bazény zachovali stabilitu, musí být naplněné vodou až po určený okraj. S napuštěním jen do poloviny tedy velmi nepočítejte.
Kde bude bazén umístěn?
Vždy pracujte s čísly a ne s odhady. Na místo, které vyberete, se bazén musí vejít. Místo by mělo být zvoleno tak, aby na bazén svítilo slunce co nejdéle. Zároveň se snažte vyhnout umístění pod stromy, ze kterých by vám na hladinu mohly padat listy. Stejně nesmíte zapomenout na přívod vody a ve většině případů i přívod elektrického proudu, bez kterého vám nebude pracovat čistička.Ponechte si prostor pro vypouštěnou vodu. Příliš velký nával vody by vám mohl například i vytopit sklep. Plocha musí být zcela rovná.Jakákoliv nakloněná rovina znamená, že se voda bude kupit na jedné straně, čímž rozhodí přirozený tvar bazénu, bude se přelévat a může bazén i poškodit. Hladký povrch je zase nutný kvůli nebezpečí poškození dna drobnými kamínky a také kvůli tomu, že plastová podlaha bude tlakem vody natištěná na zem a každá ostřejší hrana bude pro bosé nohy bolestivá.
Náklady na provoz
Pořízení bazénu není jen otázka pořizovací ceny, která se může při těch nejmenších pohybovat od 1000 Kč až po 13500 Kč za šestimetrový ovál s pískovou filtrací. Základní variabilní složkou nákladů bude voda. Standardní a oblíbený bazén s rozměry 3,66 mx 0,76 m má objem 7 991 litrů. I když ho nenaplníte až po okraj, počítejte s tím, že vodu budete časem dopouštět. Kromě odpařování dochází ke ztrátám i při koupání.
Dalším důležitým aspektem je čistota bazénu. S menšími bazény běžně dostanete kartušovou filtraci, ale pokud plánujete mít bazén na zahradě po celou sezónu, bude vhodnější pískový filtr. Ty kvalitnější se sice pohybují od 3000Kč výše a písek z dětského pískoviště stačit nebude, ale investice je dlouhodobá. Když už naplníte bazén čistou vodou, mělo by být vaší snahou vodu čistou i co nejdéle udržet.Prodejci vám budou nabízet sady s různými přípravky pro různé účely všemožnými názvy a účely. Ve skutečnosti si ale při provozu vystačíte s malou sadou na testování pH vody ak tomu přípravkem na úpravu pH.Na dezinfekci, ať už prvotní, šokovou nebo údržbovou vám bohatě postačí např. Savo Original. Chlornan sodný totiž zlikviduje bakterie, viry, plísně i řasy, které by se chtěly v bazénu usadit. Chloru se ale obávat nemusíte. Během 30 minut je voda dezinfikována a současně dochází k rozložení účinné látky. A vy můžete následně směle do bazénu. Nesmíme zapomínat, že péče o vodu v bazénu není jednorázová záležitost. Aby se čistá a hygienicky nezávadná voda udržela po celou sezónu, musí se pravidelně kontrolovat a ošetřovat.Péče věnovaná čistotě a hygieně vody v bazénu se vám vrátí na zdraví a na kvalitě požitku z plavání.
Moderní ochrana bazénu
uvědomělé majitelé bazénů ještě doplňují ochranu vody například o ultrafialové průtokové zařízení, které vodu také dezinfikuje. Spolu s filtrací (kartušovou či pískovou) však toto zařízení požírá elektrický proud, který se také odrazí v nákladech. Dobrou jednorázovou investicí jsou solární plachty, které dokáží natažené přes bazén vodu ohřívat. Naplnit bazén pěti tisíci litrů teplé vody je prostě rozmar a věřte, že dokud se taková masa ledové vody ohřeje na přijatelnou teplotu, může to iv parném létě trvat pár dní. Solární plachta na třímetrový bazén vyjde na cca 600 Kč. Na závěr už zbývá jen nožní pumpička na nafouknutí bazénu, která vás vyjde okolo 300Kč, neboť ústy tyto bazény nenafoukáte.
Shrňme si několika body to nejdůležitější, co by měl dodržovat každý majitel bazénu:
1. Nestačí mechanické čištění (pískový filtr, síťka). K zajištění nezávadnosti vody je třeba i chemické čištění. Ideální je kombinace mechanického a chemického čištění. Chemické čištění: chlorem (nejpoužívanější a 2-4x levnější než bazénová chemie), UV zářením, ozónem nejdříve vyčistit bazén manuálně od nečistot.
2. Dezinfekční přípravek naředit např. ve kbelíku podle instrukcí na obalu a následně pokropit povrch, nebo nalít do vody.
3. Dezinfekci opakovat ve dnech koupání min. 1x týdně (tato dezinfekce se nazývá udržovací dávka).Pokud jsou teploty vyšší, tak zkrátit interval dezinfekce a opačně.
4 .Dezinfikovat večer po koupání. Po dezinfekci není vhodné koupání se nejméně hodinu.
5. Použitím chloru ničíme i zárodky řas, chlor by měl být v bazénu přítomen v koncentraci 0,3 – 0,6 mg na litr vody.
6.Jakákoliv změna barvy vody v bazénu signalizuje problém . Nesmíme zapomínat sledovat barvu vody a obstarat si pH metr (kapkový tester) na měření pH vody. Ideálně by se mělo pH pohybovat mezi 6,8 až 7,2.
7. Před vstupem do bazénu je nutné se osprchovat (otužování, ale i smytí nečistot z těla jako např. Opalovací krémy)
8.bazén je třeba stavět na volném prostranství ( ne pod stromy), chráníte se tak před snadným a rychlým znečištěním od listů a větviček.