Jak si vybrat ten správný kávovar

Ani tu nejkvalitnější kávu si dostatečně nevychutnáte, pokud podceníte její přípravu. Volba správného přístroje je cesta, jak získat dobrou černou pochoutku doma.

Než sáhnete po kávovaru, vezměte do rukou mlýnek. Úplně zapomeňte na malé elektrické mlýnky s noži. Kávu nerovnoměrně rozsekají a prohřejí. Výborné jsou automatické nebo ruční mlýnky s keramickými kameny. Kávu semelou precizní, bez přeplňování a umožňují nastavení tloušťky. Espresso vyžaduje nejjemnější mletí, filtry o něco hrubší a káva do french pressu největší tloušťku. Ta dokonce ovlivní, zda káva bude více kyselá nebo sladší. Jemnější mletí snižuje kyselost naopak při hrubším může vystoupit. A experimentovat můžete prakticky do nekonečna.

Klasický automat

Představuje zařízení is integrovaným mlýnkem, je to kuchyňský elegán a dobrý sluha, ale trochu špatný pán. Zvládne vše od espressa až po latté, ale máte malou možnost ovlivnit výslednou chuť kávy. Při automatu obětujete za rychlost přípravy kus vlastního nasazení. Jak bude káva chutnat, neovlivníte vy, ale stroj. Ideální volba pro ty, kteří chtějí každé ráno svou kávu a po obědě kapučíno či latté bezpracné.

Pákové stroje

Jsou výrazně levnější než automaty, ale dobrou kávu vám udělají jen při znalosti procesu její přípravy. Rovněž počítejte s tím, že budete muset najít místo pro externí mlýnek.

Extrakci kávy zapínáte a vypínáte sami, proto dbejte, aby nepřesáhla 25-30 sekund. Výhodou je velká možnost korigovat výslednou chuť nápoje a jde o značný rituál. Zvládá přitom jen klasické espresso, všechny další druhy kávy si budete muset připravit stejně manuálně pomocí trysky na zahřátí mléka. Jde o kávovar pro ty, kteří si chtějí na kávu udělat čas.

Nejde o závod

Kávovar není sportovní automobil. A ačkoli mnoho výrobců na prvním místě uvádí sílu tlaku patnáct barů jako základ pro dobré espresso, netřeba jim věřit. Nejlépe dostanete při tlaku 9 barů. Patnáct a více barů je v principu totéž, jak koupit si Ferrari na slovenské cesty. Nemáte ho kde využít. Příliš velký tlak dokonce může vyextrahovat z kávy i nežádoucí chutě, což už naruší jemnost nápoje. Touha po vysokotlaké pumpě je tedy víceméně marketingový přetlak jako zlepšení tradičního espressa.

Třetí vlna

O příznivcích „třetí vlny“ se hovoří jako o mistrech kávy, kteří se zajímají nejen o to, zda je káva sladká nebo hořká, studená nebo horká, ale zkoumají její původ, experimentují s přípravou, hledají neznámé odrůdy a často i chutě, které už připomínají someliérské slovník. Zatížení jsou primárně na filtrované druhy kávy.

Využívají Hario, vacuum pot, V60, aeropress, které dokáží připravit i malou kávu s velkým potěšením. Jsou to řešení pro ty, kteří chtějí věnovat přípravě nápoje více času než jeho pití. Většina metod je založena na pipetování přes filtr. Zde platí zásada, že každý papírový filtr nejprve propláchněte horkou vodou a následně připravujte kávu. Bez této předpřípravy může samotný papír ovlivnit výslednou chuť, což nepotěší žádného fajnšmekry. Jde o filtrovanou kávu pro ty, kteří chtějí alternativu k espressu.

Partner na cesty

Nejjednodušší a nejlehčí pomocník na přípravu kávy je takzvaný french press. Jde o filtraci na bázi kovového sítka. Pozor, kávu při něm třeba mlít přibližně na tloušťku krystalového cukru a extrakce je čtyři minuty.

Správný poměr kávy předpokládá 8 gramů na 250 mililitrů vody. Tehdy je chuť nejlepší. Je vhodný na cesty, na odpolední kávičkovanie, ale i jako doplněk ke kapslovým či automatickým kávovarem, pokud si jednou za čas chcete vychutnat nový druh výjimečné kávy.

Jak na koťogo?

Co na první pohled vypadá jako slovní hříčka, přináší velmi chutnou kávu. V principu jde o italský způsob přípravy kávy v malém kávovaru, který se klade rovnou na vařič. Někteří milovníci kávy tento způsob považují za drsný, protože kávu zbytečně prepráža. Zde je nutné říci, že jde o italskou specialitu a Italové jsou známí tmavším pražením.

Káva je tak těžší a hořčí a vyšší teplota není taková rozhodující, jako při světlo pražených druzích, na ty se koťogo hodí méně. Chcete-li tuto kávičku ochutnat, je vhodné střední mletí a do vrchní části nezapomeňte přidat malé množství vody. První káva se tak nezačne připalovat. Plamen mějte na střední úrovni a vypněte ho předtím, než voda úplně sevře, tehdy dostanete nejjemnější možnou chuť.

Taštičkové automaty

Možnosti přípravy kávy by nebyly komplexní, pokud bychom na ně zapomněli. Nepotřebujete žádné nástroje, znalosti ani dlouhou přípravu. Navíc tyto kávovary mají dlouhodobou historii právě v Itálii, kde se káva považuje za druhé mateřské mléko. Mezi nevýhody však patří zejména malý výběr káv. Nelze si koupit balíček nové kávy nebo si donést dobrou kávu z cest po světě. Takovou si tu neuvaříte. Odkázáni budete vždy na druhy, které poskytne výrobce a v současnosti stále více rezonuje ekologický aspekt v podobě množství vyhozených kapslí. Je to dobrá a rychlá káva pro nenáročné konzumenty.