I ta nejlepší matrace stále nezajistí ten nejlepší a nejvíce zotavující spánek. Během dne vyčerpané tělo dostane přiměřený odpočinek až díky spolupráci s dobrým laťkovým roštem, který tvoří další jadernou část postele.
Laťkový rošt pomáhá matraci, aby mohl lépe podpírat obrysy těla. Množství jednotlivých latí umožňuje lepší rozdělení funkce elasticity. Kromě toho je důležitý pro hygienu matrace, protože podporuje cirkulaci vzduchu a zabraňuje tvorbu plísní – vždyť lidské tělo vyloučí během noci více než jeden litr vody. Špatná poloha těla během noci může vést nejen k tomu, že se člověk cítí permanentně unavený, ale může vyvolat i napnutí těla a chronické bolesti zad.
Laťkový rošt je relativně nový – byl vynalezen až v roce 1957. Mezitím se stal v Evropě neodmyslitelnou součástí postelí. V současnosti existuje tolik modelů a variant, že je výběr vhodného laťkového roštu dost těžký. Předtím sloužily jako podklad matrací drátové matrace, které byly tvořeny pletivem z drátu. V USA se naproti tomu zatím laťkový rošt neprosadil. Tam se vyskytují především pružinové postele s specifickou stavbou.
Laťkový rošt se skládá standardně z minimálně 25 latěk, avšak dražší varianty mají většinou více latí. Díky většímu počtu a tím menšími vzdálenostmi mezi laťkami se zvyšuje komfort i životnost roštu. Optimální vzdálenost mezi laťkami však závisí i od daného druhu matrace. Latexové matrace a matrace z umělých materiálů potřebují menší vzdálenost než matrace s pružinovým jádrem. Za tradiční a nejznámější materiál laťkových roštů je stále považováno dřevo. Moderní modely jsou ale složené z nejrozmanitějších materiálů: skleněné textilní vlákna a uhlíková vlákna již nejsou neobvyklé. Stejně oblíbené jsou i rošty z bio-latí, které jsou vyrobeny z ekologických materiálů a jsou zcela neošetřené.
Během posledních let se vyvíjely samozřejmě i různé druhy laťkových roštů, a dnes se již vyznačují všestranností. Velmi cenově výhodné jsou především propustné ploché laťkové rošty zhotovené z jednoho kusu. Stejně výhodné jsou i rolovatelné laťkové rošty, které jsou spojeny elastickou páskou a a v případě potřeby se dají snadno uskladnit a přitom nezabírají mnoho místa. Tyto modely nabízejí však nejnižší komfort, protože zde chybí možnost nastavení latí. Obyčejné laťkové rošty se dají díky posuvným držákem snadno regulovat a přizpůsobit, čímž nabízejí i díky dvojitými lištami v oblasti boků lepší stabilitu. Oproti tomu jsou optimální takzvané laťkové rošty rozděleno do více zón. Tyto jsou přizpůsobeny rozdílnému ponoření těla do matrace, a tak povolí v jistých oblastech více a v jiných méně.
Při tak velké nabídce je pak zkušební ležení hotovým zážitkem. Jen tak se dá totiž zjistit, který druh laťkového roštu se nejlépe k danému člověku hodí. Mělo by se sice orientovat podle financí, avšak právě zde se menší investice vyplatí, protože vlastní tělo to opravdu ocení. Komu připadá namáhavé přizpůsobovat postel k laťkový rošt a matrace, si může koupit postel, která nabízí kompletní systém: zde už stačí vyzkoušet jak se na ní leží a zjistit co je nejlepší (v ideálním případě s pomocí příslušného odborného poradce).