Proutí v zahradě

Proutí je levný a dostupný materiál. Věděli to už naši předkové, kteří z něj pletly různé praktické předměty do domácnosti, ale také nábytek a oplocení. A dnes se proutěné ploty znovu vracejí do zahrad, kterým přidávají neopakovatelné kouzlo.

Vrba …

Na výrobu proutěných plotů se používá zejména vrba (salix viminalis či salix americana). Její proutí má světle žlutou barvu, ale barevnost závisí i času sklizně. Pruty mají zpočátku zelenou barvu, ale později zhnědnou. Na pletení se používají jedno až dvouleté výhonky. Kromě vrby se osvědčilo proutí z lísky, ze kterého vznikají masivnější ploty.

Dejte prutům šanci

Proutěný plot z vrby je stoprocentně přírodní a ekologický výrobek. Jeho výhodou je snadná montáž, údržbu a dlouhá životnost – až 15 let. Do zahrady i zahrady velmi dobře zapadne, vytvoří soukromí a zároveň je pěknou dekorací. 
Plot z přírodního materiálu totiž prostor nezatíží hmotou, proto působí velmi vkusně. Vzájemným proplétáním mohou vznikat jednoduché i komplikovanější vzory. Husté pletivo brání nežádoucím pohledům, maskuje nevzhledné objekty, tvoří estetickou bariéru.

Pro delší životnost a krásu

Ačkoliv proutěný plot vzešel z přírody, neznamená to, že se o něj netřeba vůbec starat. Působením slunce, deště i sněhu postupně pruty ztrácejí barvu i pružnost. Na ošetření proutí se proto používá parafínový olej, kterým třeba natřít ploty jednou až dvakrát za rok. 
Natírat však smíte až úplně vysušené proutí, což je zhruba o půl roku po instalaci. Tato impregnace déle udrží barevnost proutí.