Toužíte po soukromí na terase, zahradě nebo balkoně ? Zřejmě jste už narazili na problém, jak si ho dopřát, ale zároveň při tom nenarušit určitou estetickou harmonii okolí. Jedním z možných řešení by mohly být proutěné ploty.
Jde o ploty tvořeny jednak přírodním materiálům, ale zejména, materiálem, který zapadne do každého okolí a hodí se ke každému stylu zařízení, vybavení či doplňků . Tyto ploty jsou tak univerzální, že se hodí i jako obruby záhonů .
Proutěné zástěny nebo proutěná clona na plot?
Při výběru zahradního proutěného plotu máte dvě možnosti. První jsou proutěné zástěny , které můžete nainstalovat na předem připravenou konstrukci. Podmínkou je, aby tato konstrukce byla pevně spojena se zemí a zároveň byla oporou pro samotné plotové dílce.
Proutěné zástěny jsou totiž vyráběny ve formě panelů , které na sebe nepřetržitě navazují a plní nejen stínicí funkci, ale částečně i statickou. Jde tedy v podstatě o typ plotu, který je dostatečně pevný, ale samozřejmě jen v rámci možností materiálu , ze kterého je proutěný panel vyrobený. Ideální je jako nižší zahradní plůtek .
Druhou možností jsou proutěné clony na plot . Pro ně je charakteristická subtilnější konstrukce, takže se musí upevňovat na již hotový plot, nejčastěji pletivo. Samozřejmě, zručnější domácí kutil si poradí například i s upevněním na betonový plot , ale to už závisí také na možností.
Proutěná clona má obvykle nižší hmotnost, lehčí konstrukci a nižší cenu. Je to však vyváženo tím, že netvoří oporu a nemá statickou funkci. Jde v podstatě jen o okrasný plot z proutí, nejčastěji z bambusu. Může se použít i na balkoně nebo na terase , například namísto stínící sítě , která je určitě méně estetickou alternativou.
Bambusové ploty jsou nejpopulárnější
Velmi oblíbeným typem přírodních stínících plotů na balkon, do zahrady i na terasu jsou bambusové ploty. Jde nejčastěji o zástěny , které se upevňují na již existující opěrný plotový systém, například na dřevěný plot, betonový plot nebo na pletivový plot. Bambus jako takový je velmi populární.
Bambusové ploty mají několik vlastností:
- jedná se o přírodní materiál, ale může být například zpevněný i syntetickými vlákny, takže bude mít větší pevnost a delší životnost
- montáž je jednoduchá, údržba žádná
- design je univerzální a výsledný efekt je pozitivní , nerušivý a jednoduše přirozený kdekoliv
- využití je široké od klasických plotů, přes stínítko proti slunci, zakrytí terasy nebo jako designový doplněk
Plot z vrbového proutí
Alternativou k bambusovým plotem je plot z vrbového proutí. Oproti předešlému typu jde v tomto případě o mnohem stabilnější proutěné ploty, nejčastěji ve formě celých plotových dílců. Samotné ploty jsou vyrobeny z vrby, mají přirozený vzhled a jsou velmi odolné vůči slunci i vlhkosti, takže vydrží delší dobu.
Tyto ploty si přitom stále zachovávají dobrou míru pružnosti a lehkosti , čili se s nimi snadno manipuluje. Mohou se vyrábět také ve formě plotových dílců, ale i jako zástěna svinutá v roli, která se upevní na existující pletivový plot. Dejte si však pozor na kvalitu , pokud se jedná pouze o nějakou třtinovou rohož, neočekávejte příliš dlouhou životnost.
Tipy a triky pro montáž
Pojďme se podívat teď na to, jak zvládnout instalaci a montáž těchto plotů . Nějaké návody určitě najdete i v balení samotného plotu, ale praxe se nedá ničím nahradit. Abyste příliš nezdržovali a neztráceli čas, rozhodli jsme se poradit vám několik tipů pro proutěné ploty, které vám montáž viditelně zjednoduší a ušetří čas i energii.
Zde jsou:
- pokud budete montovat pevné a celé plotové dílce, doporučujeme si nejdříve připravit konstrukci, ideálně z hranolů 10 × 10 , které musí být pevně spojeny se zemí
- spojení hranolů se zemí realizujte přes betonové patky a kovové kotvy
- pokud budete montovat proutěné nebo bambusové clony nebo ploty se svazku, ideální je instalace na pletivo
- clonu připevněte o pletivo pomocí umělohmotných příchytek , přičemž na spodní straně a vrchní straně je po celé délce prošijte speciálním lankem určeným na přichytávání běžné clony na ploty
- pokud se jedná o příliš větrné místo , můžete pod bambusovou nebo proutěné clonu dát ještě zelenou stínicí fólii, aby nárazy větru nepůsobily tlakem přímo na clonu
- pokud si nejste jisti stabilitou a odolností vůči větru, použijte ukotvení i pomocí ocelového poplastovaného zeleného drátu
Výhody a nevýhody proutěných plotů
Jednoznačnou výhodou proutěných plotů je jejich přírodní a přirozený vzhled . Jsou elegantní, stylové a netřeba je například natírat barvami, jako u kovových nebo dřevěných plotech. Poskytují účinnou ochranu před sluncem, v závislosti na kvalitě plotu i před větrem. Výhodou je i pružnost, lehkost a možnost přizpůsobit velikost i výšku opravdu na míru.
Co se týče nevýhod, pokud si koupíte nekvalitní a levné proutěné ploty, životnost bude určitě nižší, než u běžných dřevěných plotech. Problémem může být i samotná funkce plotu, jako jediný plot bychom tento typ plotu určitě nedoporučili. Zloděje totiž nezastaví.
Pozor na podezřele levné ploty, zvažte i to, kde je koupíte
Proutěné ploty, zejména z bambusu nebo kvalitnějšího materiálu, se na našem trhu prodávají v různé kvalitě . V honbě za nejlepší cenou se tak můžete velmi snadno nechat splést nekvalitními ploty, ale například i nekvalitními službami. Podezřele nízká cena z neznámého obchodu či e-shopu by měla být varováním.
Pokud nechcete doplatit na levné napodobeniny nebo špatný zákaznický servis , který vás bude stát kopec časů a nervů, doporučujeme orientovat se jen na ověřené internetové obchody. Dlouhodobě pozitivní reference mají například Magnet-3PAGEN nebo 4home . V nich najdete široký sortiment nejen proutěných plotů, ale i jiných doplňků pro zahradu .