Velkorysé prosklení bezprostředně navazující na exteriér nechybí téměř v žádné novostavbě. Kromě toho, že spojují interiér s vnějškem a rozšiřují dispozici do volného prostoru, přinášejí do něj více pohodlí a světla.
První větší okno prodloužené až k podlaze udělalo od dob renesance, kdy se ve Francii objevilo, velký kvalitativní skok. Stále však platí, že z hlediska tepelněizolačních vlastností jsou okna nejslabší částí fasády domu. Proto je třeba dbát, aby se přes ně neztrácelo teplo a naopak, aby nezpůsobovaly přehřívání interiéru. Nesmějí ani snížit bezpečnost domu.
V pevném rámu
Ne každý materiál je vhodný na výrobu velkoformátových oken, rám totiž musí unést několik stovek kilogramů. Vývoj okenních systémů jde stále dopředu, takže profily ve všech druzích materiálů mají dostatečnou pevnost. Ze své podstaty unese největší hmotnost hliník a největší statické omezení má plast. Pro jednotlivé typy oken jsou stanoveny rozměrové limity, které jsou ovlivněny použitým materiálem, druhem výztuže a hmotností celého křídla. Hliník má své limity týkající se hlavně celkového rozměru rámu a možností zasklení.
U posuvných typech je maximální rozměr křídla 3 x 3 metry a nesmí překročit hmotnost 300 kilogramů. Při pevném křídle nejsou limity striktně určeny, vždy záleží na podmínkách konkrétní stavby. Okno v pevném rámu může vážit až 1 000 kilogramů. Masivní dřevěné profily dlouhodobě zaručují tvarovou stabilitu a spolehlivou funkčnost při maximální šířce křídla 3 335 milimetrů a výšce 3 325 milimetrů. Plastovému oknu dává vyšší stabilitu a pevnost kombinace kvality plastu a technologie lepeného skla, která umožňuje vyrábět okenní křídla s maximální plochou skla 2,7 čtverečního metru.
Moderní a stále více žádané jsou bezrámové prosklení. Neznamená to, že rám absentuje, jen konstrukce nepohyblivé části může být kompletně schovaná tak, že sklo je zasazeny do podlahy, na boku a nahoře je rám vsazen do stavební konstrukce. Pohyblivé křídlo má přiznaný subtilní rám, který může mít skryté závěsy.