Řízené větrání s využitím rekuperační jednotky si slovenské domácnosti volí stále častěji. Důvod je prostý: kromě energetických úspor při vytápění má takové větrání i mnohé zdravotní výhody.
Rekuperace při bydlení je, zjednodušeně řečeno, zpětné získávání tepla z odváděného vydýchaného vzduchu a jeho předání přiváděnému čerstvému vzduchu. Řízeným větráním s využitím rekuperace mohou domácnosti zásadně ovlivnit kvalitu vzduchu uvnitř domu.
Úleva pro alergiky
Členové rodiny se nejčastěji rozhodují pro tento způsob větrání kvůli zdraví. V rodinném domě to zajistí optimální klima, protože zásluhou filtrů bude vzduch doma svěží a čistý. Ocení to zejména lidé, kteří trpí alergií, díky rekuperaci totiž mohou znovu snadno dýchat.
„Rekuperační jednotka spolu s řídícím regulátorem monitoruje a zároveň ovlivňuje kvalitu ovzduší. Díky jemným pórům filtru do domu nebude procházet prach, pyl ani znečištěné ovzduší,“ vysvětluje technický specialista společnosti Vaillant Slovakia.
Dům bez plísní
Řízené větrání je potřebné v domech a budovách, kde není technicky možné otevřít okna. Jejich otevření může být nežádoucí například i pro vysokou prašnost či hlučnost okolí. Nepřetržité větrání vzduchem, který je upraven pomocí rekuperace, zlepšuje tepelný a vlhkostní stav celého vnitřního prostředí domu. Chrání rodinný dům před vlhkostí i plísněmi. Díky snímačem kvality vzduchu může řídicí jednotka vyhodnotit stav a kvalitu ovzduší v místnosti a vzápětí tomu přizpůsobí výkon rekuperační jednotky.
Vyvětráte, ale nepřijdete o teplo
A dá se větrat tak, aby domácnost ušetřila i energii na vytápění? Řešením je řízena rekuperace vzduchu se zpětným získáváním tepla. Rekuperační jednotka sice odvede z domu odpadní vzduch, ne však teplo. Ve výměníku rekuperační jednotky se zpětně získává energie, která již jednou byla vložena do vytopení domu a která by se při klasickém větrání ztratila. Tento proces sníží nejen náklady na energii na vytápění, ale šetří i životní prostředí.
„Větrací jednotka s rekuperací využívá až 98 procent tepla z odváděného odpadního vzduchu, a to i při velmi nízkých venkovních teplotách, dokonce až do -7 ° C. Tato hodnota je přitom nejvyšší, jaká se dá se současnou technologií dosáhnout,“ dodává specialista.