Bylinné čaje patří zřejmě k nejstarším způsobem zpracování léčivých bylin a zároveň k nejjednodušším. Podle toho, jak se připravují, se dělí na zápar, výluh za studena a odvar.
Příprava
Způsob přípravy čaje je důležitý, aby obsahoval co největší množství účinných látek. Základním způsobem je zápar. Usušená rostlina se zalije vroucí vodou a nechá se 15 minut louhovat. Platí při tom zásada, že čím tenčí a měkčí jsou části rostliny, tím je čas louhování kratší, a naopak.
V případě, že rostlina obsahuje látky, které by se vlivem tepla mohly zničit, se připravuje výluh (macerát) za studena. Usušená rostlina se zalije studenou vodou (15 – 20 ° C) a nechá stát předepsaný čas, případně přes noc. Pak se procedí.
Na vyluhování účinných látek z tvrdých částí rostlin, jako jsou kořeny, oddenky či kůra, je potřebný delší čas. Rozdrcené části rostliny třeba vařit 20 až 30 minut, pak se nechají asi 5 minut odstát a až pak se scedí. Při vaření se část vody odpaří, proto je třeba ji doplnit. Takto získaný extrakt se nazývá odvar.
Výběr rostlin
V zahradě lze pěstujete i takové rostliny, o kterých nevíte, že se z nich dá připravit léčivý čaj. Přitom je ani nemusíte předem usušit, ale použít se dají čerstvé listy či květiny. Patří k nim například dobromysl, meduňka, máta, ale i monarda dvojmocné, svízel vonná, Aloisie citrónová, fenykl obecný, paruman spanilý, heřmánku pravého či Agastache anýzová.
Dobré rady
· Během louhování nechte čaj přikrytý, aby se nesnížil obsah těkavých účinných látek při přípravě zápary z rostlin, které obsahují silice, jako je například meduňka či šalvěj. Silice se srážejí zevnitř na poklici a kapou zpět do čaje.
· Pokud není uvedeno jinak, na 200 ml šálek se používá jedna až dvě čajové lžičky bylinek.
· Optimální denní dávka bylinného čaje jsou dvě až tři šálky. Čaj se pije vlažný, po malých doušcích.
· Vždy si připravte dávku jen na jeden den a odložte do chladničky. Část na pití si zahřejte, mikrovlnnou troubu však na ohřívání raději nepoužívejte.
· Na oslazení bylinného čaje by se neměl používat rafinovaný cukr, ale med či hroznový cukr.