Skandinávský design je snadno rozpoznatelný – spojuje se se světlými barvami, přírodními materiály a poetickými liniemi. Jak ho vytvořit, aby mu nechyběla útulnost?
Není to tak snadné, jak se může zdát. Nadčasová elegance a klid, jaký vyzařuje ze severských interiérů totiž rozhodně nepůsobí chladně nebo neútulně. Jak tedy najít správnou míru? Stačí dodržet 5 pravidel.
1. Světlý základ
Ve Skandinávii bývá méně slunečných dní, proto bývají interiéry co nejsvětlejší, aby dobře odrážely světlo a působily svěžejší, optimističtější. I v našich končinách se tímto přístupem lze inspirovat – světlé barvy budou v horkém létě příjemně ochlazovat a v zimě osvěží pochmurné dny. A jak ztlumit studený dojem?
2. Dřevo
Dřevo, zvláště bez povrchové úpravy s vysokým leskem, má zútulňujíci efekt. Stačí si vybrat druh a odstín, který se nejvíce hodí k celkovému vybavení. Navíc, pokud je možné použít dřevo bez povrchové úpravy, může mít dokonce antibakteriální účinky. To se vyplatí například na dřevěných deskách na krájení, podnosech, podložkách pod sklenice, menších dekoracích a podobně.
3. Barevné inspirace
Skandinávské interiéry jsou typické i dizajnovkami. Zpravidla mají zajímavý, téměř poetický tvar nebo osvěží interiér příjemnou barvou. Jelikož jde o menší předměty, dají se snadněji obměňovat podle aktuální sezóny nebo módy.
4. Minimalismus
Základ nadčasové elegance spočívá v tom, že bydlení není zahlcena množstvím předmětů. Minimalismus nebo alespoň interiérová střídmost jsou dobrým řešením, jak udržet v domácnosti lehký, vzdušný dojem. A útulnost zajistí přírodní materiály – len, dřevo, kůže, bavlna …
5. Zátiší
Za pozornost stojí i tendence Skandinávců měnit domácnost na kompozici zajímavých zátiší. Věci jsou naskládané nejen podle praktičnosti či železného systému, ale i tak, aby tvořily hezké instalace. Obrázky nemusí viset na stěnách jako vojenská rota, ale mohou se opírat o úzké police. Závěsy mohou být příjemně zvlněné, poháry uspořádány do pěkných vzorů skombinoivaných se svíčkami a květinami …