Praktické rady, jak zlikvidovat moly v domácnosti

Moly nepatří mezi motýlky, které vidíme rádi. Evokují v nás pocit, že naše domácnost je špinavá a zamořena. Ale nemusí to být pravda.

Moli si můžete domů přivléct v kontaminovaných potravinách, mohou vám vletět dovnitř při větrání. Nekontrolovatelně se mohou šířit zejména v panelácích díky společným stupačky.

Potravinové nebo šatové? 

Moly se dělí na potravinové a šatové. Snadno je rozlišíte podle vzhledu. Potravinové moly jsou větší a mají tmavou barvu. Šatové mole jsou menší se zlatavými křídly. No něco mají společné – ve velmi rychlém čase se dokážou rozmnožit a zamořit celou domácnost. Proto se zmobilizujte do útoku jakmile objevíte už jednoho. Dokáže se ve velmi v krátkém čase rychle rozmnožit a zbavit se invaze škůdců není úplně snadné.

Mechanická očista

Pokud objevíte moly, musíte vše pořádně vyčistit. Podle toho, který druh „motýlka“ objevíte, zkontrolujte buď potraviny nebo šatstvo. Mole mohou být kdekoliv – ve vlněných svetrech, v mouce, strouhance nebo ovesných vločkách či psích granulích. V případě, že neobjevíte červy, prozradí jejich jemná lepkavá pavučinka. Bez lítosti všechny kontaminované potraviny vyhoďte a nové již raději odkládejte do uzavřených pevných nádob. Pravidelně čistěte skříňky na potraviny, police vytírejte octovou vodou. Sezónní šatstvo před uložením důkladně vyčistěte, vyperte, přežehlete a uložte do vakuových obalů.

Aromatické sáčky

Staré mámy někdy dávali proti molům do skříní naftalínová kuličky. No jejich zápach asi nejvíce odpuzoval lidí. Navíc se zjistilo, že naftalen je zdraví škodlivý. Odpařuje se totiž už při pokojové teplotě a jeho vdechnutí může způsobit únavu, nervozitu a nechutenství. Dnes se jako náhrada používá p-Dichlorbenzen. Namísto chemie však určitě raději uvítáte přírodní prostředky. Proti molům spolehlivě účinkuje například cedrové dřevo, kůra z citrusů, skořice, hřebíček nebo bobkový list. Vložte kousek z těchto ingrediencí do skříně s šaty nebo potravinami a můžete klidně spát.

Tři týdny jsou minimum

Hřeje vás dobrý pocit, že jste vše vyčistili a máte vyhráno? Netěšte se předčasně, to si můžete říci až zhruba za tři týdny, protože takový dlouhý je vývojový cyklus. Pokud po této době nenatrefíte na létající motýlky, boj se vám vydařil. A ještě jedno doporučení: nedělejte si příliš velké zásoby. Je zbytečné nakupovat jen proto, abyste měli. Kupujte jen tolik potravin – i trvanlivých, které dokážete spotřebovat do měsíce.

Pomáhá také horko a mráz

Pokud si nechcete domů přinést kontaminované potraviny, doporučujeme jejich prosít nebo nechat projít mrazem či ohněm. Postup se samozřejmě liší podle druhu. Například mouku můžete nechat prohřát v troubě na plechu při teplotě 90 ° C, ale také nechat dva až tři dny v mrazničce. Zárodky molů to zaručeně zničí. V boji proti škůdci můžete využít i mikrovlnku.