Existují druhy, kterým vnější pobyt může uškodit. Důležité je uvědomit si, odkud rostlina pochází a jaké má nároky na světlo, teplo a zálivku. Jiné rostliny se naopak k pobytu venku vysloveně těší.
Kterým to může uškodit?
Kaktusy jsou velmi náročné a háklivé zejména na přebytek vláhy. Pokud se k tomu přidá i jen mírný letní vánek, může způsobit hnilobu. Proto je raději nechte v interiéru po celý rok. Jsou zvyklé na relativně stálou teplotu a klid. I tam však třeba dávat pozor na průvan a množství vláhy.
Letnit netřeba ani africkou fialku, Saintpaulia. Zelené chloupky listy by mohly zhnědnout vlivem deště nebo ochlazení. Orchideje se také řadí mezi náročnější rostliny, které si lépe užijí léto v stíněném skleníku.
Které druhy se naopak těší ven?
Venku se dobře cítí zejména ty, které snášejí střídání teplot i nižší teploty v noci, jako jsou juky, různé druhy palem, šeflery, monstery, begónie, kapradiny, fíkovníky, cisusy, antúrie, myrty, citrusy a břečťany. Pro kvetoucí hrnkové rostliny, jako jsou azalky, kamélie, vánoční hvězdy, bramboříky, je také pobyt venku velmi přínosný, protože podporuje jejich kvetení. Podobně ibišek čínský (Hibiscus rosa-chinensis) , Kliv nebo vánoční kaktus oblibě čerstvý vzduch během nejteplejších měsíců roku.
Subtropické druhy vyžadují přes léto dostatek světla a čerstvého vzduchu. Teplé sluneční místo je vhodné především pro datlové palmu, oleandr, fíkovník, agáve. Na letnění jsou ideální i pokojové rostliny pocházející z jižních zemí, které se s oblibou sluní. Patří k nim citroník, oleandr, bugenvilea, olivovník a banánovník. Rostliny původem z tropů a subtropů, kde rostou většinou v zastíněném podrostu, jako například fíkovník lesklý a kaučukový, monstera, musíte před přímým sluncem chránit. Opatrnost vyžaduje letnění Dracena, difenbachií i kordyliniek, které citlivě reagují na pokles nočních teplot a zejména na silné sluneční paprsky.