Podlehli jste kouzlu a kráse bramboříků?

Brambořík se stal oblíbeným především pro jeho rozmanitost, a to nejen květin, ale i listů. Nabízí širokou škálu barevných odstínů od bílé přes červenou, růžovou, lososovou až po lilová. I proto se hodí do vánočně laděných aranžmá, k zavedené vánoční hvězdě (Euphrobia pulcherrima). Listy ve tvaru srdce s bílou, až stříbrnou kresbou jsou hustě nahromaděné kolem stonků květin.

Jako pokojové rostliny jsou velmi oblíbené šlechtěné odrůdy bramboříku perského. Jsou o něco větší, mají různou barvu květů i kresbu na listech. Při nákupu zkuste rostlinu očichat. Některé odrůdy si zachovaly voňavé květy.

Krásný jen pár dní?

Důvodem, proč brambořík po přinesení z obchodu vydrží kvést pouze poměrně krátký čas, je příliš vysoká teplota v místnosti. Rostliny jsou běžně vypěstované při nízkých teplotách. To zaručuje jejich kompaktnost a pevnost. Po přinesení do vytápěných místností jim jednoduše způsobíte šok.

Vhodné podmínky 

Hrnkové brambořík umístěte na světlé vzdušné místo bez přímého slunce, s teplotou 8 až 12 (16) ° C. Ideální je nevytápěná světlá chodba, okno schodiště, chladnější ložnice či prostor mezi dvojitými okny.

Péče 

Brambořík nesnáší, pokud byste mu premokrili hlízu, proto ho zalévejte opatrně. Buď při okraji květináče, nebo jen do misky. Rostlina použije tolik vody, kolik bude potřebovat.

V době květu ji můžete jednou až dvakrát za měsíc přihnojit. Odkvetlé květy a poškozené listy pravidelně odstraňujte.

Když se přestanou tvořit nové květní pupeny, brambořík zastaví růst a listy zežloutnou, omezte zálivku a nechte ho přirozeně zatáhnout. Květináč s hlízou postavte na světlé, ale chladné místo. Začátkem srpna ji z půdy vyjměte, zkontrolujte a přesaďte do nového vzdušného substrátu s přídavkem písku tak, aby jedna třetina vyčnívala nad povrch. Postupným zaléváním rostlinu opět nastartujete do nové vegetace.