Denně po ní chodíme v pantoflích či botách, hrajeme se na ní s dětmi nebo našimi zvířecími mazlíčky. Občas ji omyjeme a vyluxujeme. Stačí to však? Jak se o podlahu doma starat, aby co nejdéle vydržela krásná a bez poškození?
Péče o podlahu je, zdá se, nanejvýš jednoduchá. Chytíme mop nebo vysavač a jde se na věc. Jenže věci nejsou takové, jak se na první pohled mohou zdát, a pro údržbu podlahy to platí dvojnásob. Ošetřování závisí na konkrétním materiálu, ze kterého je vyrobena. Čisticí prostředky, které používáme na betonovou podlahu, nemůžeme použít například na dřevo, protože by nemuseli stačit, nebo naopak, chemikálie v přípravku by mohly povrchovou úpravu dřevěné podlahy poškodit.
Podle materiálu dělíme podlahy na dřevěné, laminátové, korkové, bambusové, vinylové, podlahy z linolea, z PVC, na kamenné a betonové podlahy. Důležitým faktorem při údržbě je i to, zda jde o vnější nebo vnitřní podlahy.
Neexistuje žádný přesný návod, jak často by se měla podlaha čistit. Závisí to od frekvence a znečištění, když je třeba nečistoty odstranit, aby se nepoškodila povrchová úprava. A jak se o podlahu starat? Dodržením našich doporučení prodloužíte její životnost a pěkný vzhled.
Dřevěné podlahy
Nohy židlí a stolů byste měli zajistit plstěnými podložkami, aby podlahu nepoškrábali. Zabraňte i přímému kontaktu podlahy s kovem, který může vyvolat chemické reakce, vznik skvrn či zabarvení dřeva. Všechny nečistoty na podlaze působí jako brusný papír, proto je důležité při vstupech do domu či bytu umístit čistící zóny na obuv. Působení vlhkosti a stojaté vody v podobě mokrých bot či deštníku je nepřípustné. Zabraňte podobným situacím, protože mohou způsobit bobtnání nebo barevné fleky.
„Pro čištění a údržbu dřevěných podlah používejte vlhkou, dobře vyždímanou hadr. Vždy mějte připraveny dvě vědra: jedno na čisticí prostředky a druhé s čistou vodou, kterou vyměňte pokaždé, když je už špinavá,“ doporučuje specialista z Nice decor v nákupním centru pro bydlení Styla při bratislavských Zlatých píscích.
K čištění nepoužívejte mýdlo nebo saponát. Pořiďte si výrobky speciálně určené na dřevěnou podlahu, nikdy ji nečistěte pouze čistou vodou a hadrem z mikrovlákna. „Průběžné nebo údržbové čištění je třeba vždy, když se podlaha zafu. Hrubá špína se odstraní mopem, plstěnou koštětem nebo vysavačem,“ doporučuje specialista.
Betonové podlahy
O mikrocementovú betonovou podlahu se netřeba zvlášť starat. Díky její struktuře a šedé barvě běžné nečistoty a prach nejsou výrazně viditelné, což udržuje vzhledově čistou domácnost iv případě, že se vám včera nechtělo uklízet. Povrch je speciálně upravený, a tak lze použít běžné přípravky na podlahy. Podle potřeby ji stačí ještě přetřít mopem.
„Na rozdíl od dřevěné, bambusové či jiné podlahy, u nichž je pravděpodobné, že se při pádu těžkého předmětu poškodí, je betonová podlaha vysoceodolná, protože mikrocementová stěrka se nanáší v sedmi vrstvách,“ vysvětluje Miki Kasza z firmy reninu beton. Má výhodu, že v případě poškození netřeba měnit celou podlahu.
„Dá se lokálně opravit. Toto místo samozřejmě již nebude jednolité, jako když se táhne najednou celá plocha podlahy, ale svou strukturou zapadne do celkového vzhledu,“ vysvětluje odborník.
Beton má unikátní vlastnosti, je charakteristický tím, že má vysokou odolnost vůči mrazu, vodě a vlhkosti. Je také ohnivzdorný a velmi pevný. Aktuálně patří k žhavým trendem interiérového vybavení.
Podlahu ochrání i pojištění
O podlahu je třeba adekvátně starat, no některým poškozením, například následkem pádu těžkého předmětu, nelze zcela zabránit. „Pojistnou ochranu pro případ poškození podlahy zabezpečí pojištění nemovitosti. Pojistná ochrana platí pro všechny typy podlah bez rozdílu, zda jde o keramickou dlažbu, dřevěné parkety nebo laminátové podlahy. Mezi nejčastější pojistné hlášení poškozené podlahy, se kterými se na nás klienti obracejí, patří jednoznačně škody související s vodou – vytopení pračky či vany, záplavy nebo atmosférické srážky, „říká , manažerka produktového oddělení pojišťovny Aegon.
Pokud dojde k poškození podlahy, pojišťovna poskytne náhradu ve smyslu proplacení finančních nákladů, které jste investovali do renovace podlahové plochy. Pokud by se však poškodil koberec, takovou škodu by si bylo možné nárokovat v rámci pojištění domácnosti, tedy vnitřního vybavení domu či bytu.