Paravány z módy nevycházejí

Skladné a mobilní paravány v mnoha podobách přežily všechny historické epochy. Jejich kolébkou se stala už ve 3. století před naším letopočtem Čína. Otevřené velké prostory jsou krásné a vzdušné, přesto v nich člověk občas zatouží po odděleném soukromí. Paraván dokáže z místnosti ukrojit kus plochy a vytvořit tak malý soukromý ostrov.

V některých časových epochách paravány trochu upadly v zapomnění, ale většinou se vrátily v nové podobě a vždy přizpůsobené stylu a materiálům konkrétní doby. Původní těžké zavěšené předěly proměnili Japonci v reprezentativní a lehčí variantu používanou při buddhistických obřadech. V 16. století je přivezli do Evropy portugalští obchodníci.

Paraván je však v prvé řadě jakási zástěna, kterou stačí postavit někam do rohu a vznikne tradiční prostor pro převlékání, který může sousedit či nějak navazovat na šatní skříň, čímž tedy vznikne zcela plnohodnotná šatna. Můžete z nich tedy postavit pracovní kout nebo malou šatnu ? čistě, bez stavebního ruchu. Poskytují také možnost rychlé změny, a řešení tak není nikdy definitivní.

Skládačka v interiéru

Moderní paravány jsou lehké, stylové i originální. V místnosti je určitě nepřehlédnete, neboť umí vykouzlit atmosféru dýchající tajemným Orientem. V dnešních interiérech přizpůsobených rychlému životnímu tempu nyní vítězí především funkčnost a variabilita. S paravány si můžete tvořivě pohrát a vymezit plochu různým účelům. V bytech, kde se neustále svádí boj s nedostatkem místa, jsou paravány a zástěny elegantním druhem „přestavby“.

A základní, jednoznačná výhoda paravánu? Během vteřiny se dá složit, je lehký a umí v mžiku zmizet třeba za skříní, pod postelí anebo se dokáže přesunout na jiné své místo, aniž by k tomu bylo nutné vynaložit nějaké významnější úsilí. Paraván může posloužit i pro umístění nejen pokojových květin, které pak dokážou opticky znepřístupnit prostor za paravánem, jenž sám žádnou optickou clonou není.

Obliba zástěn, paravánů a mobilních dělicích stěn opět roste, navíc se v posledních letech stává módní záležitostí díky řadě praktických výhod a především též díky estetické funkci. Obytný prostor se tak díky těmto zajímavým doplňkům stává mnohem variabilnějším a živějším.

Pokud se pro paraván jako pro nezbytou a požadovanou součást vašeho interiéru rozhodnete, pak máte mnoho příležitostí, kde a jak svou potřebu uspokojit. Chcete-li se nechat inspirovat životním stylem vzdálených východních kultur, nebo jen hledáte praktický tip pro přepažení prostoru ve vašem pokoji? Vyzkoušejte léty osvědčený skládací paraván nebo třeba japonskou posuvnou stěnu.

Posuvné stěny

Kromě přemístitelných paravánů lze místnost efektně rozdělit také pomocí posuvných stěn. Za posuvnou stěnu mů­žete schovat například kuchyňskou linku, jídelnu či nepořádek v pracovním koutě nebo třeba zastínit velké francouzské okno. Jednotlivé panely z nepřeberně pestré škály materiálů se lehce přizpůsobí rozměrům místnosti. Panely jsou jednoduše přichyceny suchým zipem na nosiče. Ty se pohybují v kolejnicích namontovaných do stropu, které mají 2 až 5 drážek. Cena kolejnice se 3 drážkami se pohybuje asi od 640 Kč/m2 bez DPH.

Někdy bývají posuvné stěny ještě navíc doplněny přívlastkem japonské. Není pochyb, že se jejich výrobci nechali inspirovat osvědčeným systémem posuvných stěn v domech na dalekém východě. Japonské posuvné stěny můžeme použít například i k zakrytí nerovné stěny v pokoji. Pokud si z množství nabízeného materiálu vybereme právě polyesterovou tkaninu, můžeme si ji nechat vyzdobit originálním způsobem zkušenou rukou některého z výtvarných umělců nebo se pokusit o vlastní umělecké dílo.

Jaké vedou styly a materiály?

Pro zaclonění menšího prostoru se zpravidla používá  jednoduchá zástěna nebo paraván, složený z několika dílů vzájemně spojených pomocí pohyblivých pantů či jednoduchých závěsů. Kostra rámu jednotlivých dílů může být tvořena z přírodního materiálu (dřevo, bambus, ratan), kovu nebo plastu. Bývá potažena různými druhy zajímavě zdobených tkanin nebo třeba ručně malovaným papírem, stejně tak může být vyplněna barevným neprůhledným sklem, rákosem, dřevem či jiným dekorativním materiálem.

Eleganci a styl zajistí kvalitní látky jako třeba satén, krajka nebo i vlna, překrývající rám, barokní a art deco vzory, případně vzory květinové v XXL velikosti. Retro styl navozují motivy s kulturními ikonami 60. let, grafické retro vzory 70. a 80. let, výrazné polstrování, případně zvířecí motivy. Rámy z exotických dřevin, výplně z bambusu, rákosu, ale také plátna nebo rýžový papír představují styl – vůně orientu.