V zahradách zůstává přes zimní období část ptactva, které si v extrémně mrazivém počasí neumí najít dostupnou potravu a čeká na naši pomoc.
Opeřenci by si měli v první řadě najít dostupnou potravu v podobě plodů stromů a keřů, semínek a je prospěšné jejich i trochu přikrmovat. Umístěte v zahradě krmítka od nejjednodušších, v podobě plošinky bez stříšky až po náročnější, v závislosti na vaší fantazie a dovednosti.
Velikost a tvar není důležitý
Podstatné je aby základní plocha měla vyvýšený okraj, který zabrání odvátí krmiva při větrném počasí. Krmítko může být ze dřeva, plastu či pletiva s dostatečně velkou podstavou a také vzdáleností podstavy od stříšky, případně s otvory, do kterých se natiskne prikrmovací směs. Potrava může i viset v blízkosti budky, která v zimě poskytuje ptáků především úkryt před nepřízní počasí. Krmítko umístěte do výšky 1,5 metru. Nedávejte ho však blízko vchodu do domu, aby nebyli ptáci neustále rušeni. Ideální je umístit ho do odpočinkové části zahrady a pokud na něj budete mít výhled z okna, pozorování ptáčků váš potěší. Krmítka neumisťujte ani do hustých keřů, z nichž by mohla zaútočit kočka nebo jiné zvíře.
Co mají nejraději
Získáte si je semínky slunečnice, lnu, máku, drcenými ořechy, semeny plevelů, jeřábem, bezem, strouhankou, jablky nebo speciálními směsmi na přikrmování ptactva, případně rozpuštěným lojem s přimícháním semínky. V žádném případě ptákům nedrobte čerstvé pečivo.
Sýkorky, zelienky, vrabci, glezgy a hýlové si pochutnají na slunečnici. Stehlíci uvítají drobná semínka řepky, prosa či máku. Drozdi se těší z jablek a ozdobných plodů keřů. Sýkorky i datle mají rady lůj, hrdličky zase pšenici, drcenou kukuřici či ječmen.
Takto si ptactvo udržujete v okolí své zahrady. Budou si ta místa pamatovat nejen v zimě, když hledají potravu v krmítkách, ale přiletí i přes sezónu, kdy potřebujete jejich pomoc vy.