Nejlepší sušičky prádla

Ještě stále sušíte prádlo dlouhé hodiny nebo i celý den na sušáku? Neztrácejte čas a nezvyšujte si zbytečně vlhkost v domácnosti tímto „staromódním“ způsobem sušení prádla. Moderním řešením jsou přece sušičky prádla .

Tyto spotřebiče patří sice mezi ty, které se zřejmě nenajdou v každé domácnosti, ale až když vyzkoušíte sušení prádla v sušičce, zjistíte, o co jste dlouhá léta přicházeli. Navíc ty nejlepší sušičky prádla dokáží prádlo usušit tak, že ji už ani netřeba žehlit!

 

Proč si sušičku prádla koupit?

Kromě výše zmíněného pohodlí je za koupí tohoto spotřebiči jednoznačně úspora času. Poměrně velké množství prádla, při těch největších sušičkách i 8 kg , je možné usušit během jedné či dvou hodin. Takto efektivně sušení s největší pravděpodobností nedosáhne ani v létě na přímém slunci .

Sušení je navíc hygienické a bez prachu, na rozdíl od sušení venku na sušáku nebo balkoně. Nehrozí vám ani to, že by vám mohli ptáci čerstvě oprané prádlo znovu zašpinit, takže byste museli oblečení prát znovu.

Třetím velmi dobrým důvodem pro koupi sušičky je její speciální program zvaný refresh . Jde o velmi krátký program, který není určen prioritně na vysušení sepraného prádla, ale na zbavení prádla nepříjemného pachu . Tuto funkci mají tak základní i nejdražší a nejlepší sušičky prádla.

Rozdělení sušiček a jejich funkce

V současné době se nejvíce prodávají dva druhy sušiček podle technologie sušení prádla. Prvním druhem jsou ventilační sušičky, které odvádějí vlhkost ven z domácnosti přes speciální hadici a hodí se do novostaveb nebo rodinných domů po rekonstrukci.

Druhý typ je rozšířenější a jde o  kondenzační sušičky , které odpařovala vodu uchovají ve vyjímatelné nádrži zda ji odvedou do odpadního potrubí ve stěně. Ty se používají univerzální , ale zejména v domácnostech, kde není možné řešit stavební úpravy.

Bez ohledu na to, který z typů si vyberete, měli byste při koupi dívat zejména na energetickou úspornost spotřebiče. Rozdíl mezi energetickou třídou A a A-60% může být až dvojnásobný , což se při častém používání během roku projeví iv úspoře desítkách Eur.

 

Kromě toho si všímejte i tyto vlastnosti a funkce:

  • objem sušičky prádla, ideálem je 7 kg , maximem 8 kg
  • zda má sušička tepelné čerpadlo , které uspoří až 50% energie oproti typům bez něj
  • zda nabízí sušička i funkci jednoduchého žehlení a extra sušení přímo do skříně
  • šířka sušičky, přičemž doporučujeme běžnou šířku 60 cm oproti kompaktní 40 cm
  • odložení startu i dětská pojistka by měly být samozřejmostí nejen pro nejlepší sušičky prádla, ale i pro ty nejlevnější modely

Kondenzační nebo ventilační sušičky? Zkušenosti napoví více

Zatímco kondenzační sušičky vypadají na první pohled jednodušší na používání oproti ventilačním sušičkám, nemusí tomu být tak vždy. Snažte se zjistit reference od lidí , kteří je doma používají a podle nich se orientujte.

Nevýhodou kondenzačních sušiček je o něco vyšší cena, ale zas jednodušší zapojení . I při nich si však musíte vybrat mezi těmi s  tepelným čerpadlem , což je úspornější, nebo těmi s parní funkcí, která se hodí v případě, pokud nechcete ztrácet čas se žehlením.

Jak na efektivní používání? Řiďte se těmito zásadami

Prvním pravidlem efektivního využívání sušičky prádla je nepřetěžovat ji. Buben je sice větší než u praček, ale to je hlavně kvůli tomu, aby existoval větší prostor na samotný proces sušení.

Druhým pravidlem by mělo být, že do sušičky půjde prádlo maximálně odstředěné . Pokud tomu tak nebude, sušení bude trvat příliš dlouho a bude z hlediska nákladů i času velmi neefektivní.

Pravidlo číslo tři zní: třídění . Tak, jak se třídí prádlo do pračky, třídí se i do sušičky. Nesušte spolu odlišné materiály a už vůbec nedávejte do sušičky to prádlo, které je podle štítku na sušení nevhodné.

 

Které jsou nejlepší sušičky: test odhalí i slabiny

Nadýchané, hebké a voňavé prádlo nevytáhnete z každé sušičky. Některé jsou prostě lepší a některé horší, přičemž orientovat se jen podle ceny by nebylo ideální . Co tedy můžete udělat? Prohlédnout si testy sušiček.

Ty odhalí nejen silná místa, které obvykle výrobci umně propagují, ale i nedostatky sušiček. Ani na první pohled ty nejlepší sušičky prádla totiž nemusí být v každé funkci dokonalé .

 

Dívejte zejména na:

  • to, zda má sušička funkci snadné žehlení nebo žehlení, protože to není totéž
  • jak se sušička ovládá, zda je nastavení programů jednoduché a zda je zbývající čas přesný
  • jak funguje otevírání a zavírání dvířek , případně zda se dá i zaměnit směr otevírání
  • důležitá je i snadnost následné údržby a také rozsah doplňků a příslušenství

Výhodná koupě sušičky? Recenze od uživatelů nevynechejte také

Podobně jako u praček a dalších velkých spotřebičů, i sušičky byste neměli vybírat bez přečtení alespoň několika recenzí od uživatelů . Najdete je tak přímo v eshopech, jakož i na různých fórech nebo na portálech o spotřebičích a bydlení.

Nejvíce byste se při těchto recenzích měli zaměřit na to, jak sušičky v praxi suší prádlo a jak u nich funguje množstevní automatika. Přestože funkce tzv. 6. smyslu či Fuzzy Logic by měly pracovat v principu stejně, v praxi to tak nemusí být vždy.

Vybírejte zodpovědně

Přestože je sušiček prádla v nabídce opravdu dostatek, výběr byste neměli ponechat náhodě. Ani zjištění všech výhod a nevýhod či přečtení recenzí vás nemusí někdy ochránit před špatnou koupí, zejména od méně seriózních prodejců nebo z obchodů s předraženými spotřebiči.