Nejlepší odšťavňovače

Vitamíny se skrývají nejvíce v ovoci a to je také jeden z nejčastějších důvodů, proč většina lidí kupuje v potravinách různé džusy. Bohužel však s vitamíny v jednom balení kupujte i různé přídatné látky a barviva.

Jaké je řešení? Poměrně jednoduché a jmenuje se odšťavňovač. Pokud si totiž připravíte šťávu sami doma, máte 100% jistotu, že získáte kvalitní nápoj bez přídavku vody, cukru nebo umělých barviv, kam patří i tzv. Éčka .

Na co slouží odšťavňovače

Jak říká již název, smyslem odšťavňovače je získat ze surovin do něj vložených šťávu. Nejde jen o ovoce, které jsme vzpomínali na úvod, ale například io zeleninu . Zde si však třeba předem promyslet, na jaké druhy ovoce a zeleniny se zaměříte.

Na citrusové plody se kupují totiž speciální druhy odšťavňovačů , které se nazývají citrusovače nebo lisy na citrusy. Na jablka, hrušky a kořenovou zeleninu se zas hodí odstředivé odšťavňovače, které si však nepořádné s jinými druhy ovoce a zeleniny.

Z tohoto pohledu jsou nejlepší odšťavňovače šneky, které lze použít tak na tropické ovoce, jakož i na bobuloviny . Tak či onak, pokud víte už teď, že vám jde třeba jen o jeden nebo dva druhy ovoce, můžete si podle toho zvolit i typ spotřebiče.

Vlastnosti, které by měly mít odšťavňovače: test napoví více

Odšťavňování je na první pohled jednoduchá činnost, ale i zde je třeba znát pár důležitých pravidel. Alfa a omega je výkon odšťavňovače , který v podstatě určí i to, zda v něm budete moci zpracovat tvrdší a větší kusy zeleniny a ovoce.

Neméně důležitým parametrem je i velikost otvoru na vkládání surovin. Menší otvor je možná na první pohled úspornější a kompaktnější, ale pokud to vaše prostorové možnosti dovolí, volte odšťavňovače s větším otvorem . Nebudete muset nic předem překrájíme.

Třetím důležitým pravidlem je velká flexibilita při rychlosti odšťavňování. Ty nejlepší odšťavňovače nabízejí širokou paletu stupňů, minimálně 2 rychlosti by měl mít každý odšťavňovač, který bude vaším favoritem.

Při případném testování těchto kuchyňských pomocníků se zaměřte na:

  • hlučnost , takže si předem promyslete, zda akceptujete větší výkon i za cenu hluku
  • speciální funkce, například na zpracování ořechů, bylin, ovocného pyré či dokonce i zmrzliny
  • výkon, kde by mělo být rozumné optimum alespoň 1000 W , ty nejlepší odšťavňovače disponují i výkonem až 1400 W
  • praktičnost, kde je třeba mít plnicí otvor o průměru alespoň 8 cm
  • způsob zpracování ovoce a zeleniny, zejména na to, kolik zůstane dužiny po odšťavňování

Šneky nebo odstředivé?

Zpracování ovoce nebo zeleniny probíhá buď technologií rotujících nožů nebo technologií rotujících kol . První možnost je typická pro odstředivé odšťavňovače , které pracují s vyššími otáčkami a poradí si is tvrdými plody. Na měkké jsou však nevhodné, ale většina lidí je vybírá pro nižší cenu .

Druhou technologií pracují šneky odšťavňovače , které odšťavňují s nižšími otáčkami, ale výsledkem je hustší šťáva . Jsou také jednodušší na údržbu a mají o něco širší použití. Jejich cena je ale vyšší, nejdražší a nejlepší odšťavňovače mohou klidně stát i 700 € a více!

Pokud vám jde jen a jen o cenu, můžete zkusit i mechanické odšťavňovače. Plody nejprve rozmělní a následně pomocí šnekového systémušroubováním lisují z ovoce či zeleniny šťávu. Upozorňujeme vás ale, že se pořádně naděláte a za ušetření na úvod to určitě nestojí.

Nejlepší odšťavňovače na cistrusy? Citrusovače!

Jak jsme zmínili hned na úvod, pokud vám jde o šťávu jen a jen z citrusových plodů , ekonomicky i funkčně nejlepší možností jsou cistrusovače . Doporučujeme vybírat modely s obousměrnou rotací pro maximální vylisování šťáv.

Před koupí věnujte větší pozornost velikosti, abyste do Citrusovače dokázali vložit všechny druhy i velikosti plodů. Výkon motoru pro kvalitní výsledek by měl být alespoň 40 W, hodit se bude i nastavitelná velikost otvorů síta pro různou hustotu šťávy.

Stačí i nejlevnější odšťavňovače? recenze napoví

Ačkoli i ty nejjednodušší odšťavňovače si svou práci v kuchyni udělají, rozdíl mezi nimi a vyššími odšťavňovači se ukáže někdy v praxi až příliš pozdě . Proto doporučujeme před koupí nastudovat si pár recenzí a vyhledat i různé uživatelské či redakční testy.

Ty vám mohou prozradit například :

  • jak si který model poradil s tvrdšími plody nebo dokonce s bylinkami
  • zda je výsledná šťáva hustší nebo řidší, co rozhoduje o kvalitě
  • jaká je výtěžnost daného modelu odšťavňovače při konkrétním ovoci či zelenině
  • zda plnicí otvor postačuje nejen na papíře, ale i v praxi
  • jaká je hlučnost spotřebiče a jak se s odšťavňovačem manipuluje

Pozor na čištění a údržbu

Čištění a údržba je při odšťavňovačů mnohem důležitější, než u jiných spotřebičů. Příprava jídel a nápojů totiž znamená v případě spotřebičů přímý kontakt tak s tekutým, jakož i tuhým odpadem při těchto surovinách. To klade vyšší nároky na jejich čištění.

Doporučujeme tedy při odšťavňovačů zkontrolovat si, zda je možné je komponenty vložit do myčky a alespoň částečně si tak usnadnit čištění. I pro běžnou údržbu je pak podstatná jednoduchost rozebírání , co byste si měli také ověřit před samotnou nákupem.

Kde koupit vhodné odšťavňovače? Zkušenosti zákazníků jsou jasné

Odšťavňovače dnes můžete koupit prakticky v každém obchodě s domácími spotřebiči a dokonce i v některých obchodech s domácími potřebami. Zatímco jde o mechanické odšťavňování, mohou i takové typy obchodů stačit, ale pokud už mluvíme o pohodlném elektrickém odšťavňování, třeba přihlížet i na reference .

Důležitá je totiž nejen cena, ale například i rychlé dodání zboží, promtnosť při reklamaci nebo různé další zákaznické služby . Jedny z nejlepších obchodů splňujících uvedené podmínky jsou známé eshopy Alza , Andreashop ,   4home a  TPD  Zde najdete široký sortiment a na 100% si vyberete odšťavňovač, se kterým budete dlouhodobě spokojeni . A o to přece jde, že?