Nejčastější škůdci balkonovek: Svilušky a třásněnky

Napadají jejich zejména škůdci, kterým se daří v suchých a teplých prostorách, chráněných před deštěm. Náš odborník vám poradí, jak se jim co nejúspěšnější bránit. Pokud to nejde výluhy a odvary z rostlin či s mechanickou ochranou, jako poslední možnost vyzkoušejte nasadit chemii.

Svilušky

Vyznačují se schopností vytvářet pavučinku na napadených rostlinách. Pouhým okem nejsou téměř viditelné, proto na jejich přítomnost upozorní pěstitele stříbřité, žlutohnědé nebo bronzovohnedé drobné skvrnky na vrchní straně napadených listů. Z balkónových květin poškozují zejména oleandry, muškáty, aksamitníku a durmany.

Ochrana: Spodní strany listů občas zkontrolujte pomocí lupy. Pokud zjistíte pohyb jedinců, proveďte dva postřiky se 7-denním odstupem. Na první postřik použijte Vertimec 018 EC, na druhý o týden později Apollo 50 SC.

Třásněnky

Po jejich sání vznikají na poškozených listech také stříbřité skvrny, ale navíc po sobě zanechávají i nápadné černé kapky trusu obvykle na spodní straně listů. Často vyhledávají i květy napadených rostlin, které znehodnotí ještě dříve, než se otevřou. Najdeme je zejména na břečťan, aksamitník a durman.

Ochrana: Při ničení třásněnek byste měli udělat v 5-denních intervalech alespoň tři ošetření napadených rostlin. Přípravky třeba střídat. Pro zjištění přítomnosti a odchyt dospělých třásněnek lze použít žluté nebo modré lepové destičky.

Přípravky: Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS, Vertimec 018 EC