Nechce se vám sekat trávník?

Zahradního trávníku se lidé „přejídají“ v zásadě z pár důvodů. Udělali jsme z nich seznam i s nápady, jak problém vyřešit.

1. Sekání

Dalo by se říci, že jde o pravděpodobně nejnudnější práci v zahradě – tupo chodit s sekačkou sem a tam a za pár dní je činnost opakovat.Nemluvě o tom, že množství posečené trávy, kterou vhazujeme do kompostu, má vliv na jeho pH rovnováhu, čili ani zlikvidován trávník zahradníkovi nedá klidu.

2. Spotřeba vody

Druhým nejčastějším důvodem, proč nechceme v zahradách trávník, není pohodlnost, ale spořivost. Ti, kteří si potrpí na zahradu jako ze žurnálu, se totiž nespoléhají pouze na zalévání z nebe. Zejména v posledních letech, kdy se letní teploty i na Slovensku vyšplhají nad 30 – 35 ° C, je zavlažování vážným problémem. A to nejen ve vesnicích, kde během nejžhavějších měsíců platí zákaz zalévání. Nejde tedy jen o čas, který promarníme sekáním nebo poléváním, ale jde io peníze, které nám protékají mezi prsty.

3. Využití

Naši prarodiče by se chytali za hlavu: taková kvalitní zem a neroste na ní zelenina nebo ovoce? I dnešní zahradníci mají někdy pocit, že je hříchem nevyužít kvalitní hlínu na něco prospěšnější. Pokud však nemáme čas na pravidelné okopávání zeleninových záhonů a lení plevele, je něco jednodušší? (Než se dostanete ke konci článku, rychlá odpověď: ano, je a my víme, co!)

4. Nevhodná poloha

Pod korunami velkých stromů (a některých druhů dřevin zvlášť) se velmi trávníku nedaří. Proč tedy ofukovat každé stébelko a násilím udržovat chudáčka, jehož by bylo možné nahradit něčím praktičtějším? Nebo co když je trávník na strmine, která se těžko seká?

Tip: Jak se zbavit zbytků trávníku

Ať jsou důvody jakékoliv, kdo se rozhodne vyměnit trávník za něco jiného, nemine ho zásadní krok: vyčistit místo od zbytků původního trávníku. Dá se to takto:

Kopat, rýt, trhat

Ne všichni zahradníci jsou příznivci této metody, protože odhalena zemina je doslova živnou půdou, a to pro každičké semínko plevele, které v té době zavane nad zahradou. A také přiznejme si, není to nejlehčí práce. Na druhou stranu, tráva (na rozdíl od plevele) nemívá hluboké kořeny. Takže často stačí trochu zakopnout a celé plochy trávy vyházet ostřejší lopatou.

Metoda italských lasagní

Lasagne jsou pláty těstoviny, které v zapékací nádobě překládáme nádivkou. V zahradě tato metoda vypadá následovně: Trávník sestříháme co nejkratší a důkladně jej poprikrývame kartony nebo několika vrstvami novin, které zatížíme mulčovacího drtí. Štěrk nebo drobné kamínky k tomuto účelu nedoporučujeme, pokud by mělo jít o dočasné stádium. Pokud chceme opravdu v zahradě vytvořit štěrkovou nebo oblázkovou plochu – například na zahradní sezení, hru pétanque nebo podobně – je to ideální metoda. Pokud však chceme na místě bývalého trávníku vysadit cosi jiného, štěrk nepoužijeme (je drahý a manipulace s ním těžká).

Čím se dá nahradit trávník?

Podle toho, a ké důvody vás vedou k odstranění trávníku, máte na výběr několik možností:
1. Nahradit ho kamínky, štěrkem nebo jej přeměnit na terasu vyloženou dlaždicemi, cihlami, dřevěnými deskami … Riziko: Snížíte sice spotřebu vody a energie, protože tyto povrchy není třeba pravidelně zalévat, ale budete mít u domu sušší vzduch a žhavější, pokud prostor dostatečně nezastíníte .
2. Na stinných plochách pod stromy zasadit rostliny, kterým, na rozdíl od trávy, vyhovuje chládek. Mnohé z nich vás navíc odmění krásnými květy a vůní.Riziko: Pokud se neporadíte se zkušeným zahradníkem, který zhodnotí nejen množství světla, ale i kvalitu půdy, ale půjdete metodou pokus – omyl, může vás to vyjít draho.
3. Strminy a těžko dostupná místa zpevnit kameny, pražci nebo hrady a přetvořit je na skalku. Takové řešení je vhodné tehdy, pokud se o skalku dokážete postarat. Pokud ji necháte zarůst, mohou se v ní usídlit různé drobné hlodavce nebo hady.Riziko: pokud ji nebudete udržovat, bude připomínat spíše nepořádnou ruinu než pěkný zahradní kout.
4. Přeměnit trávník na užitnou zahradu. Hriadky se zeleninou nebo ovocem určitě zvýší spotřebu vody a jsou časově náročnější než udržování trávníku. Na druhou stranu, při rozumném hospodaření si můžete vypěstovat vlastní úrodu bez umělých hnojív.Riziko: Pokud nemáte zkušenosti s prací v užitné zahradě, připravte se na frustraci nebo se rovnou dovzdelajte o vhodných kombinacích rostlin.
5. Poměrně nenáročným řešením je přeměnit trávník na bylinkovou zahradu. Většina bylinek má tuhý kořínek a přežijí i menší zájem zahradníka. Samozřejmě, první rok potřebují i odolné bylinky více vláhy, aby se dobře ujali.Riziko: Konzervativnější sousedé mohou váš bylinkový ráj pokládat za neudržovaný nepořádek.
2725157