Mobilní domek o rozloze 40 m². I takto může vypadat bydlení snů

Palác nemusí být pohádkově velký na to, abyste se v něm cítili jako v pohádce. Důkazem je čtyřčlenná rodina žijící v domě, který sousedé v době jeho stavby mylně považovali za šopu.

Zuzana Matúšová Girgošková s manželem a dvěma dětmi bývá v svépomocí postaveném mobilním domě. Ačkoliv při práci s prostorem si nemohli dovolit velmi „vyskakovat“, podmínkou bylo, aby se dům v případě potřeby dal rozmontovat a naložit do dvou kamionů – přece jen dokázali vytvořit interiér, který působí vzdušně a útulně. Výrobní tajemství? Smysl pro detail a přírodní materiály.

Prostoru na rozdávání

„Nechtěli jsme jít po kvantitě, ale spíše kvalitě, a tak jsme si vrchní podlaží pootvárali do anglických galerií,“ říká Zuzana. „Tím, že jsme spodní část propojili s vrchní, máme nyní jen nějakých 40-45 metrů čtverečních. S tímto prostorem se dalo vytvořit více místností, ale pravda je taková, že dnes máme mnohem větší pocit prostornosti. Je to otevřený prostor, který jde jakoby vzhůru, vytváří optický klam – ai objektivně malá kuchyň působí větší. Další optický klam jsou okna. Těch jsme využili opravdu hodně, proto máme všude hodně světla. Je zde také propojení s okolím, což nám opticky dělají třeba terasové dveře. okna bez členění vytvářejí iluzi, že prostor pokračuje dál, „poznamenává paní domácí.

Zajímavostí mobilního domu Girgoškovcov je, že v něm nenajdete obývák. „Věděli jsme, že ji nepotřebujeme, neboť nedíváme televizi, čili nepotřebujeme sedět na velké sedačce,“ vysvětluje Zuzana, proč jim klasické ústředí bačkorovém kultury vůbec nechybí.

Koncept zdravého bydlení

Na první pohled zvláštně působí zakomponování sádrokartonu do konceptu zdravého bydlení. Materiál, který si mnozí spojují s sídlišti as panelákovou výstavbou, totiž obestírají předsudky. „Dívala jsem se na to stejně. Říkala jsem si – bože, sádrokarton?“ přiznává Zuzana.

„Chtěli jsme však docílit kompromisní řešení, co se týče zdraví, interiéru a pocitů. Pokud bychom dům chtěli udělat ze slámy, což byl náš původní záměr, nemohl by být mobilní. Kdybychom použili hliněné omítky, byla by konstrukce příliš těžká, při transportu by mohla popraskat a možná by převoz bez velké škody nebyl vůbec možný. Do třetice, obložit celý interiér dřevem také není vhodné. Měli bychom pocit, že jsme stále na chatě nebo v sauně, „pokračuje.

A tak si Girgoškovci řekli, že to zkombinují s bílými stěnami, které nemusí být zcela organické, as nerovnými povrchy. Ty jsou na textuře dřeva. Právě proto, aby dřevo a korek dokázali správně vyznít. Na bílém podkladu dřevěné trámy vystupují mnohem více do popředí.

Život bez formaldehydu

„Chtěli jsme vytvořit jakýsi kontrast a také kvůli zachování lehkosti a co nejmenší tloušťky stěn, aby nám neubrali z prostoru, se ukázal jako nejvhodnější materiál právě sádrokarton. Aby to bylo zdravé, využili jsme sádrokarton od Rigips , který má složku Activ’Air . Znamená to, že dokáže pohlcovat formaldehyd, av tom je jeho přidaná hodnota. Když tedy mluvíme o zdravém, ekologickém domě, který obsahuje přírodní materiály, sádrokarton – papír a sádra – zde jednoznačně má své opodstatnění. to, že pohlcuje i těkavé látky, je další plus navíc, „říká Zuzana.

Bydlení v mobilním domě není podle ní pro každého, třeba na něj odvahu, zkušenosti a sílu čelit křivým pohledem okolí. „Pokud jste rodina s dvěma dětmi a vyhlásíte, že si chcete postavit dvoupokojový domek, všichni si poklopů na čelo, jestli jsme v pořádku,“ směje se Zuzana.

„Jsem za to, aby si v bydlení každý vyzkoušel vše, ať ví, jaké to je. I podnájem, i panelák, i dům. Až na základě vlastních zkušeností – a ne nějakých přečtených faktů – je třeba rozhodovat, co je pro nás správné . Dům může být domovem, ale vy si ho musíte vytvořit a starat se o něj, „dodává.