Vytopení vlastního nebo sousedova bytu zažilo již mnoho domácností.
Jde především o poškozenou malbu, zničené lustry, koberce či podlahy. Při větší havárii, vedoucí ke zničení cenného vybavení bytu a věcí, nás ale tento problém může vyjít podstatně dražší.
Do smíchu nebylo například majitelce pračky, jejíž prasklá zetlelá přívodní hadice dokázala během několika hodin vytopit dvě níže patra. Náhradu škod na majetku si tehdy nárokovali hned dvě domácnosti. Škoda se vyšplhala bezmála na 14 tisíc eur, protože voda mj znehodnotila nové domácí kino a cenný obraz.
Jak podobným situacím předejít? Základem je snížení rizik na minimum. Podle průzkumů a statistik má však svůj dům nebo byt a jeho zařízení pojištěny jen každá druhá slovenská rodina, ačkoli za pojistku klient ročně zaplatí zhruba tisícinu ceny domu, průměrně 50 centů denně. Na vrcholu žebříčku nejčastěji hlášených pojistných událostí jsou vodovodní škody. Na vině jsou především prasklé vodovodní hadice. Za hodinu z nich do bytu vyteče až 1 500 litrů vody, což může jen za jedinou noc vytvořit pořádnou spoušť.
Lidé často ani netuší, v jakém stavu se hadice pod umyvadlem, dřezem, pračkou, zda myčkou v jejich bytě nacházejí. Vyrobeno z gumy nebo ze silikonu mají omezenou životnost. Odborníci uvádějí pět až deset let. Záleží na prostředí a údržbě. Pokud se povrch hadičky naruší, například saponátem, při daných materiálech může prasknout i zcela nová hadice. I nerezový obal se může poškodit pod vlivem změn tlaku vody, stykem s chemickými prostředky nebo korozí.
Je pak na zvážení, zda není lepší investovat do nových a bezpečných materiálů. Nedávno přišli na trh zcela nové vodovodní hadice, vyrobené z nerezového vlnovce. Jsou ze speciální chirurgické oceli a vyrábějí se pomocí stejné technologie jako speciální bezpečnostní plynové hadice.
Výhod mají hned několik. Oproti gumovým či silikonovým hadicím nejsou vodovodní hadice Flexirol náchylné na opotřebení materiálu ani na poškození agresivními čisticími prostředky. Jsou přitom stejně pružné. Navíc jsou vybaveny bezpečnostními koncovkami, které neroztrhne tlak vody tak, jak se to často stává u gumových nebo silikonových hadicích, které mají lepené spoje. Hadice Flexirol vyrobené z vlnovce z chirurgické oceli bezpečně ochrání vaši domácnost před vytopením až během dvojnásobku životnosti budovy, tedy přes sto let. Tento argument působí dostatečně uklidňujícím dojmem.
Kromě zubu času odolávají vodovodní hadice zejména tlaku. Všechny nově vyrobené hadičky musí odolat tlaku deset barů. Únavou či opotřebením materiálu gumových hadiček však tato schopnost klesá. V době, kdy je snížený odběr vody, tedy přes noc nebo během dovolené, tlak v potrubí stoupá. To je také hlavní důvod, proč hadice praskají většinou v noci nebo když nejsme doma. Především ve starších panelových domech může tlak dosáhnout až krajní hodnoty, a věkem ztrouchnivělé silikonovou či gumovou hadičku doslova roztrhnout.
V průběhu jednoho dne může poškozeným splachovacím mechanismem bezdůvodně protéct 500 až 1 500 litrů vody, což může vyjít majitele bytu i na několik desítek až stovek eur, pokud se taková porucha v bytě v době nepřítomnosti členů domácnosti vyskytne. Tento problém však nelze podceňovat ani během přítomnosti v bytě.
Každá domácnost má nejméně šest vodovodních hadiček: dvě u dřezu a umyvadla, po jedné při pračce a záchodě. Výměna obyčejné hadičky vás vyjde na pár eur. Při těch kvalitnějších musíte počítat s tím, že si za použitý materiál připlatíte několik eur navíc. Je to však investice jen a jen do sebe a do zabezpečení vlastního majetku.
„Roční vyúčtování bývá často jediným momentem v roce, kdy si vlastník bytu díky vysokým nákladům všimne nebo uvědomí poruchy v bytě. Proto je důležité, aby si uživatelé bytů zařízení kontrolovali i během roku, protože i zdánlivě malý únik vody přes kapající vodovodní baterii nebo WC může mít za následek překvapivě vysoké náklady.
Podobně nepříznivá situace může nastat i v případě dědického řízení nebo dlouhodobého odchodu nájemníka do zahraničí, když v nepoužívaném bytě během dlouhé doby nepozorovaně uniká voda.