Letnění pokojových rostlin

Teplé dny a noci jsou jako stvořené na letnění pokojových rostlin. Nespravte rostlinám šok ze změny prostředí a přivykejte je postupně. Pobyt venku za správných podmínek a ve správném prostředí růstu rostlin prospěje.

Kdy letnit?

Důležité je, aby teploty byly již vyrovnané a nehrozil jejich prudký pokles. Doporučené kalendářní období je od poloviny května do konce září. Můžete je však letnit pouze během letních měsíců. Závisí to od charakteristik daného regionu a nadmořské výšky. Teplota by se měla pohybovat okolo 18 až 20 ° C. Při těchto teplotních podmínkách lze všechny rostliny, které zimovaly v místnostech či sklepích, vynést na vzduch a dopřát jim očistu.

 Pokud se ochladí

Pro jistotu při letnění izboviek sledujte aktuální předpověď počasí. Obzvláště citlivé na chlad jsou rostliny pocházející z tropů, jako je například bugenvilea, ibišek i Mračňák. Pokud se předpokládají nízké teploty, přikryjte rostliny velkým kusem látky či netkané textilie. Otužilejší středomořským rostlinám, jako je olivovník, oleandr, fíkovník nebo citroník však nepřekáží ani krátce trvající mráz a teploty až do – 5 ° C.

Jak postupovat?

Aby rostliny neutrpěli šok ze změny prostředí, je třeba je přenést do exteriéru hned ráno, ideálně za zamračeného počasí. Pokud totiž svítí slunce, náhlá změna světelných podmínek a silné paprsky mohou způsobit popálení listů a vznik neestetických hnědých skvrn. Velmi nebezpečné je zejména polední slunce.

Rostliny umístěte nejprve do stínu a polostínu a postupně je přemístěte na slunné stanoviště. Většině druhů však bude během léta vyhovovat právě polostín. Do polostínu dejte rostliny ze suchých, teplých podmínek, jako je například juka a různé druhy palem. Můžete je položit například pod vysoké stromy nebo keře. Jen některé světlomilné rostliny snesou během léta i přímé celodenní slunce. Jsou to například některé kaktusy, sukulenty, bugenvilea.